کد خبر: ۵۲۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰

ضرورت حمایت از بانک توسعه تعاون

دو بخش تعاونی و سهامی می توانند کمک بسیاری به ورود سرمایه های خرد به چرخه تولید داشته باشند به این خاطر حمایت دولت از بانک توسعه تعاون و بخش تعاون بسیار مهم است تا بخشی از مشکلات کشاورزان که مشکل ارائه وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی دارند حل شود.

به گزارش تجارت امروز؛ جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شیراز در مجلس، در مورد لزوم حمایت دولت از بانک توسعه تعاون و حمایت از اعطای وام به بخش تولید برای توسعه تولید و حمایت از تعاونی‌های تولید گفت: تعاونی‌ها، بخشی از ساختار اقتصادی کشور محسوب می‌شوند که برای رونق و رشد تولید، حمایت از آن‌ها ضروری است. برای تحقق رشد تولید تمرکز بر سیاست‌گذاری درست در مورد شرکت‌های سهامی یا صندوق پروژه‌ها موضوع مهمی است، چراکه می‌توانند فرصت خوبی برای توسعه فعالیت‌های تولیدی در بخش تعاونی ایجاد کند. هرچند حمایت از تعاونی‌ها باید مشروط باشد و نظارت بر این بخش باید به‌درستی صورت بگیرد، اما هنوز برای آن‌ها محدودیت و مشکل وجود دارد لذا نظارت بر عملکرد تعاونی برای منتفع شدن تولیدکننده و سرمایه‌گذار بسیار حائز اهمیت است.
قطعاً بخش تعاونی و سهامی می‌توانند کمک شایان توجهی به وارد شدن سرمایه‌های خرد به چرخه تولید باشند. به این خاطر حمایت دولت از بانک توسعه تعاون و بخش تعاون بسیار مهم است تا بخشی از مشکلات کشاورزان که مشکل ارائه وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی دارند حل شود.
مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کند این مشکل را ذیل قانون تأمین تولید و زیرساخت‌ها حل کند تا برای حمایت از توسعه تولید در بخش تعاون بخصوص تعاونی روستایی حمایت‌هایی به‌عنوان نهاده‌های تضمین شکل بگیرد.
قادری بیان کرد: به این معنا که برای توسعه و حمایت از تعاونی‌های تولید روستایی، صندوق حمایت از بخش کشاورزی در بخش‌های مختلف تأسیس شود تا افراد در این صندوق وثیقه بگذارند؛ لذا تضمین آن‌ها باعث می‌شود سیستم بانکی راحت‌تر از قبل به آن‌ها وام بدهد. یکی از دلایلی که نظام بانکی به برخی وام نمی‌دهند عدم تأمین وثایق موردنیاز است.
با توجه به اینکه کشاورز در روستا زمین کشاورزی و خانه دارد و، چون بانک‌ها عملاً زمین‌های کشاورزی و خانه‌های روستایی را به‌عنوان وثیقه قبول نمی‌کنند، کشاورز نمی‌تواند از وام سیستم بانکی برای توسعه کار خود استفاده کند، ولی نهاد‌های توثیق با کمک جهاد کشاورزی می‌توانند زمین‌های کشاورزی و منزل کشاورزان را به‌صورت وثیقه بپذیرند تا به‌عنوان تسهیل ضمانت در نظر گرفته شود و کشاورز بتواند از وام برای توسعه فعالیت خود استفاده کند.
تعاونی‌ها با چنین فرمولی می‌توانند از تسهیلات بانکی برای رشد تولید در بخش‌های زیرمجموعه خود استفاده کنند. مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کند تا در زمینه‌های مختلف با تسهیل قوانین، مشکلات مختلفی که بخش تعاون با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند را تا حد امکان مرتفع سازد.

انتهای مطلب

نظر شما