کد خبر: ۵۲۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲

ارزش سود سازی صنعت بیمه ، 68 درصد صعود کرد

صنعت بیمه در بازار سهام با بیش از ۲۴ نماد فعال و ارزش بازاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان، در حدود ۲, ۵ درصد از بازار سهام را به خود اختصاص می دهد. این صنعت با نسبت قیمت به درآمد حدود عدد ۲۳، از جمله صنایعی است که از میانگین نسبت قیمت به درآمد بازار بالاتر است و از این نظر سهام آن با ارزش کمتری روبروست. نسبت‌های قیمت به درآمد (P/E) در شرکت‌های فعال در صنعت بیمه بسیار نامتقارن است و بر اساس جدول، شرکت‌های بیمه‌ای، با اعداد متنوعی در این شاخص روبرو هستند.

به گزارش تجارت امروز؛ ارزش سهام صنعت بیمه در یک سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است. آمار‌های مربوط به معاملات سهام صنعت بیمه نشان می‌دهد که دربازه زمانی یک‌ساله ارزش بازاری این صنعت در حدود ۶ درصد رشد داشته است، این رقم در بازه ۶ ماهه در حدود ۱۷، ۲۷ درصد و در بازه یک‌ماهه در حدود عدد صفر بوده است. بااین‌وجود آمار‌های هفتگی معاملات نشان می‌دهد که ارزش سهام صنعت بیمه با رشد بیش از ۷.۵ درصدی روبرو شده و بر این اساس بیشترین بازدهی هفتگی را در میان صنایع بزرگ بازار سهام به خود اختصاص داده است.
همچنین آمار‌های مربوط به خریدوفروش سهام در بازه یک‌ساله، نشان می‌دهد که در این مدت سهامداران حقوقی همواره در نقش تقاضاکننده سهام این صنعت ظاهرشده‌اند و بیش از ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون برگ سهم را از سهامداران حقیقی خریداری کرده‌اند.
وجود ریسک‌های عملیاتی بالا، حبس ریسک در داخل کشور و ناتوانی در انتقال آن به خارج، ضعف در مدیریت دارایی، عدم ثبات مدیریتی، بیمه‌گری بر اساس قیمت‌های غیر فنی (دامپینگ) و همچنین درصد پایین نسبت پرداخت سود سالانه در این صنعت، ازجمله مواردی است که  جذابیت سهام این صنعت برای سهامداران حقیقی  را کاهش می‌دهد.


ریسک‌های صنعت بیمه کدام است؟

صنعت بیمه در جهان امروزی یکی از بخش‌های پیشرو در بازار سرمایه محسوب می‌شود و به‌عنوان ابزار کارای مدیریت ریسک و تأمین امنیت و آرامش که از یک‌سو سبب گسترش رفاه اجتماعی و از سوی دیگر باعث رشد سرمایه‌گذاری می‌شود، موردتوجه قرار می‌گیرد. گسترش صنعت بیمه به‌عنوان یکی از ارکان توسعه‌ای کشور در تأمین سلامت افراد جامعه و افزایش پس‌انداز‌ها و درنتیجه رشد بازار سرمایه و ارتقای امنیت اقتصادی و حفظ و نگهداری ثروت ملی را نتیجه خواهد داد. در ایران، ساختار بازار پولی و مالی و محدودیت‌هایی که در سرمایه‌گذاری وجود دارد فضای رشد صنعت بیمه را تحت تأثیر قرار داده است. آنچه مشخص است اتکای این صنعت به درآمد‌های حاصل از حق بیمه به‌تن‌هایی نمی‌تواند رشد و تعالی آن را به ارمغان آورد و این شرکت‌ها از طریق حق بیمه دریافتی باید بتوانند با سرمایه‌گذاری‌های ثانویه اقدام به درآمدزایی کنند.   این موضوع که در اکثر کشور‌های توسعه‌یافته جهان مرسوم است باعث شده تا شرکت‌ها از طریق درآمد‌های بیمه‌ای سود اندکی را شناسایی کنند و بخش عمده سود سازی آن‌ها به سرمایه‌گذاری‌های ثانویه مبالغ حاصل از عملیات بیمه گری بازمی‌گردد.

ازجمله ریسک‌هایی که بر سر راه فعالیت‌های این صنعت وجود دارد، نوسانات نرخ سود بانکی و نوسانات نرخ ارز است. درواقع با توجه به میزان قابل‌توجه سپرده‌های بانکی در این صنعت و همچنین دارایی‌های ارزی برخی از شرکت‌ها، نوسانات در این دو حوزه می‌تواند بر درآمدسازی آن‌ها مؤثر باشد.
همچنین شرکت‌های بیمه‌ای برای انجام عملیات خود اعم از بیمه‌گری  یا سرمایه‌گذاری مستلزم پذیرش ریسک هستند. بر این اساس این شرکت‌ها با ریسک‌هایی، چون ریسک بیمه‌گری، ریسک بازار، ریسک اعتبار و ریسک نقدینگی روبرو هستند که این موارد در نسبت توانگری مالی صنعت بیمه تأثیر بالایی دارند.
از دیگر عواملی که می‌تواند بر عملکرد شرکت‌های بیمه‌ای اثرگذار باشد مصوبات شورای عالی بیمه است که از آن جمله می‌توان به آیین‌نامه ۹۳ در خصوص حاکمیت شرکتی اشاره کرد. بر اساس این آیین‌نامه هیئت‌مدیره موظف است در ساختار‌های سازمانی شرکت واحد‌هایی جهت حسابرسی، مدیریت ریسک و تطبیق مقررات ایجاد کند. همچنین طبق قانون برنامه ششم توسعه میزان درصد واگذاری اتکایی اجباری از ۱۰ به ۹ درصد و در رشته زندگی از ۲۰ به ۱۷ درصد در سال جاری کاهش‌یافته که این تغییرات در سود عملیاتی صنعت مؤثر خواهد بود.

توانگری مالی شرکت‌های بیمه‌ای بهبود یافت

توانگری مالی که از نسبت سرمایه موجود به سرمایه موردنیاز به دست می‌آید نشان می‌دهد که شرکت‌های بیمه‌ای برای پرداخت تعهدات خود تا چه میزان توانایی دارند. این شاخص که در بازه ۵ ساله با کاهش قابل‌توجهی روبرو شده بود، در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ توانست تا حدودی بهبود یابد و بر اساس آمار‌های موجود شرکت‌های بیمه‌ای بررسی‌شده در این گزارش توانسته‌اند سطح توانگری مالی خود را به سطح یک (بالاتر از ۱۰۰ درصد) برسانند.

انتهای مطلب

نظر شما