کد خبر: ۵۲۰۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰

اختصاص ارز یارانه ای به واردات؛ زمینه ای برای ایجاد فساد

اختصاص ارز یارانه‌ای به واردکننده مواد اولیه به عنوان اولین حلقه، زمینه ایجاد فساد سیستماتیک و سازمان یافته را فراهم می‌کند.

اختصاص ارز یارانه ای به واردات؛ زمینه ای برای ایجاد فساد

به گزارش تجارت امروز؛ قائم مقام وزیر صمت با اشاره به دستاورد‌های طرح مردمی سازی و بازتوزیع عادلانه یارانه‌ها، اظهار کرد: این طرح از ایجاد مفاسد و رانت در تأمین ارز سوبسیدداری که در اختیار نظام‌های مختلف وارداتی و تولید قرار می‌گیرد، جلوگیری می‌کند.
محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت، با اشاره به حلقه‌های متعدد ایجاد شده از واردات مواد اولیه تولید تا تحویل محصول به دست مصرف کننده بیان کرد: به عنوان مثال نهاده‌های دامی که در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد ۵ یا ۶ حلقه را طی می‌کند، لذا اختصاص ارز یارانه‌ای به واردکننده مواد اولیه به عنوان اولین حلقه، زمینه ایجاد فساد سیستماتیک و سازمان یافته را فراهم می‌کند.
مفتح در امور بازرگانی با ابراز تأسف از اینکه طی سال‌های گذشته شاهد رانت‌های بزرگی در این زمینه بوده‌ایم، تصریح کرد: به میزانی که کشور متحمل هزینه برای تأمین ارز‌های ارزان می‌شد، مصرف کننده‌های نهایی که گروه هدف دولت بودند، منتفع نمی‌شدند.
وی با تأکید بر اینکه در همه جای دنیا به حلقه نهایی که تولیدکننده است یارانه داده می‌شود، افزود: اجرای این طرح باعث شناسایی دهک‌هایی با درآمد پایین‌تر شده و همچنین شبکه توزیع سالم‌تر و بدون رانت کار خواهد کرد.

انتهای مطلب

نظر شما