کد خبر: ۵۲۰۲۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹

آیا گرانی ها با سیاست فرزندآوری همخوانی دارند؟

با توجه به پایین بودن نرخ رشد جمعیت به جای ارائه مشوق هر روز شاهد افزایش قیمت ملزومات نوزاد و کودک هستیم.

به گزارش تجارت امروز؛ این روز‌ها افزایش جمعیت و فرزندآوری در حالی مورد تاکید سیاستمردان است که گرانی وسایل کودک به ویژه نابسامانی در قیمت شیر خشک و پوشک باعث شده تا برخی خانوار‌ها با در نظر گرفتن هزینه سنگین ملزومات هر فرزند، قید بچه دار شدن را بزنند.

زیرا افزایش چند باره قیمت شیرخشک آن هم کمتر از یکسال با وجود تاکیدات فراوان بر افزایش فرزند آوری با سیاست فرزندآوری همخوانی ندارد.

با توجه به اینکه نرخ رشد جمعیت ایران به سمت صفر در حال حرکت است  و این‌یک نگرانی بزرگ برای کشور محسوب می‌شود و مسئولین همواره خانواده‌ها را به فرزند آوری تشویق نموده‌اند؛ اما این تشویق‌ها در حوزه عمل هیچ‌گاه نمود نداشته است، زیرا با افزایش هزینه‌های خانواده‌ها عملاً خانواده‌های جوان‌تر در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها به دو فرزند فکر می‌کنند.

اگر از هزینه‌های سرسام‌آور بیمارستان‌ها چشم‌پوشی کنیم، به رشد چشمگیر قیمت پوشک نوزادان به دلیل نوسانات نرخ دلار و احتکار‌های صورت گرفته در این سال‌های اخیر و همچنین امروز با گران‌تر شدن شیر خشک خواهیم رسید.

زمان زیادی از تغییر قیمت شیر خشک در اهواز که از مبلغ ۳۷۸۰۰ تومان به ۴۳۷۰۰ افزایش یافت نمی‌گذرد، اما اکنون پس از چند ماه برای بار چندم این کالا به ۵۲۱۰۰ افزایش قیمت پیدا کرد.  

با توجه به پایین بودن نرخ رشد جمعیت به‌جای ارائه عملی مشوق، هر روز شاهد افزایش قیمت ملزومات نوزاد و کودک هستیم.  

آیا این گرانی با سیاست فرزندآوری همخوانی دارد؟
به نظر می‌رسد افزایش نرخ فرزند آوری بدون تحقق واقعی سیاست‌های تشویقی در زندگی زوج‌های جوان، باوجود عدم نظارت بر روند قیمت‌گذاری کارخانه‌های تولید شیر خشک و پوشک، موضوع افزایش انگیزه فرزند آوری در راستای افزایش نرخ جمعیت کشور  به سرمنزل مقصود نخواهد رسید؟

به هر صورت باید در پایان گفت که اگر کشور با خطر نرخ رشد جمعیت صفر روبه‌رو است، بهتر است مسئولین تشویق به فرزند آوری را در عمل اجرایی کنند و دست از مصاحبه و سخنرانی در این زمینه بردارند و یارانه‌ای جهت کارخانه جات تولید پوشک و شیر خشک در نظر بگیرد تا خانواده‌ها متناسب با سهمیه‌ای معین در ماه بتواند شیر و پوشک یارانه‌ای تهیه کنند  و هزینه‌های جاری‌شان در این موضوع نیم‌بها شود بلکه انگیزه تعدد فرزند آوری تقویت شود.

انتهای مطلب

نظر شما