کد خبر: ۵۲۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹

گرانی برنج در روزهای آتی

امسال به دلیل باران های ضعیف در مناطق کلیدی رشد، ممکن است تولید برنج در هند آسیب ببیند و این نگرانی را ایجاد می‌کند که صادرکننده بزرگ می‌تواند پس از محدود کردن فروش گندم و شکر برای حفظ امنیت غذایی، صادرات را محدود کند.

به‌گزارش تجارت امروز؛ در این کشور آسیای جنوبی، دومین تولیدکننده بزرگ جهان، کل سطح زیرکشت برنج تاکنون در این فصل ۱۲ درصد کاهش یافته است.
این محصول در زمانی که تورم افسارگسیخته مواد غذایی به اقتصاد‌های سراسر جهان آسیب می‌زند و قرار است میلیارد‌ها نفر را که به غذای اصلی وابسته هستند، تحت‌تأثیر قرار دهد، در حال تزلزل است. هند حدود ۴۰ درصد از تجارت جهانی برنج را به خود اختصاص داده است.
تاجران نگران هستند که احتمال کاهش تولید برنج ممکن است دولت را به محدود کردن صادرات وادار کند. هند در ماه مه حمل‌ونقل گندم را ممنوع کرد و گفت که امنیت غذایی این کشور در خطر است، زیرا موج گرمای بی‌سابقه به عملکرد گندم در چندین ایالت آسیب رساند. هند همچنین صادرات شکر را برای محافظت از منابع غذایی خود محدود کرده است.
وزارت کشاورزی این کشور اعلام کرد که سطح برنج تا ۱۲ آگوست به ۳۰.۹۸ میلیون هکتار (۷۶.۵۵ میلیون هکتار) کاهش‌یافته است، درحالی‌که سال گذشته ۳۵.۳۶ میلیون هکتار بود. بااین‌حال، مساحت اختصاص‌یافته به نیشکر از ۵.۴۵ میلیون هکتار به ۵.۵۲ میلیون هکتار افزایش‌یافته است.
اگرچه باران‌های موسمی در هند تاکنون ۸ درصد بالاتر از حد متوسط بوده است، اما در برخی از مناطق عمده رشد، کمبود داشته است. کاشت برای فصل باران‌های موسمی به‌طورمعمول در اواخر ماه مه آغاز می‌شود و در ماه جولای به اوج خود می‌رسد، درحالی‌که برداشت در اواخر سپتامبر شروع می‌شود.

انتهای مطلب

نظر شما