کد خبر: ۵۲۰۵۹
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴

عقب ماندن بازار مالی از رشد نقدینگی

این روزها نقدینگی به سمت بازارهایی در حرکت است که ریسک کمتر و بازدهی بالاتری داشته باشد و از این رو بازار های مالی از رشد نقدینگی شدیدا عقب مانده اند.

عقب ماندن بازار مالی از رشد نقدینگی

به گزارش تجارت امروز؛ رشد سودآوری شرکت‌ها حدود ۴۵ درصد بوده درحالی‌که نرخ تورم به ۵۵ درصد رسیده است. در چنین شرایطی سودآوری شرکت‌ها از تورم جامانده است درحالی‌که اگر شرایط دیگری حاکم بود و فشاری بر شرکت‌ها وارد نمی‌شد، سودآوری شرکت‌ها در شرایط تورمی بیشتر از نرخ تورم بود و در چنین شرایطی شاخص بورس می‌توانست به ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۳ میلیون واحد هم برسد، اما وقتی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و رشد سودآوری شرکت‌ها کمتر از نرخ تورم است، بازار به سمت صفر میل کرده و قیمت‌ها نیز روند کاهشی را طی می‌کنند.
با این توضیحات؛ در شرایطی که نقدینگی وارد بازار سرمایه نمی‌شود، قطعاً به سمت بازار‌های موازی هدایت خواهد شد. هم‌اکنون نیز آمار‌ها گویای این است که این نقدینگی کمتر به سمت بازار ارز، طلا و کریپتو و بیشتر به سمت بازار گران مسکن که در آینده گران‌تر هم می‌شود، حرکت کرده است. چراکه این بازار باوجوداینکه ازنظر قیمت به‌شدت گران است، اما به دلیل ریسک کم، نقدینگی را بیش از سایر بازار‌ها به سمت خود جذب کرده است. درواقع می‌توان گفت بازار مسکن پوشش مناسبی در برابر ابر تورم است.
اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا نقدینگی در شبه پول پارک می‌شود یا در حساب‌های جاری به‌صورت پول در جریان است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت؛ شبه پول در این مدت به حدود ۷۹ درصد کاهش‌یافته است. این بدان معناست که نه‌فقط با رشد نقدینگی که با رشد نسبت پول در نقدینگی نیز روبه‌رو هستیم و نقدینگی از شبه پول به پول تبدیل می‌شود و درحالی‌که این شرایط می‌توانست وضعیت مناسبی برای بازار سرمایه و کنترل تورم در کشور باشد، اما عکس این قضیه رخ‌داده است به‌طوری‌که هم‌اکنون شرایط به نفع تورم و به ضرر بازار سرمایه است.
حال با توجه به اینکه چنین وضعیتی در اقتصاد کشور حاکم بوده و بازار سرمایه نیز حال‌ و روز خوشی ندارد، بهترین اقدام توقف قیمت‌گذاری دستوری و تثبیت قیمتی است. به‌عنوان‌مثال؛ تمرکز فعلی بر نرخ بهره بین‌بانکی، بی‌مورد است. دو سال پیش کمتر کسی در بازار سرمایه می‌دانست نرخ بین‌بانکی چیست درحالی‌که هم‌اکنون از افزایش نرخ بهره بین بانکی به‌عنوان یکی از دلایل به‌هم‌ریختگی بازار نام‌برده می‌شود درحالی‌که این‌گونه نیست و راهنمایی‌ها و ترویج جهت‌گیری‌های اشتباه و نادرست بازار را به این روز کشانده است.
با این تفاسیر، همان‌طور که گفته شد، هم‌اکنون شاهد خروج نقدینگی بدون توقف از بازار سرمایه و ورود نقدینگی به سایر بازار‌های موازی، چون ارز، طلا و سکه و مسکن هستیم. بازار ملک بااینکه بازاری گران است و بیش از سایر بازار‌ها رشد کرده است، متأسفانه نقدینگی بیشتر به این بازار جذب‌شده است. روند مهاجرت نقدینگی گویای وضعیت مخاطره‌آمیز تخصیص سرمایه در کشور است و اگر هر چه سریع‌تر تدبیری برای بازگرداندن آرامش به فعالان اقتصادی اندیشیده نشود اقتصاد کشور با مخاطرات جدی مواجه خواهد شد.

انتهای مطلب

نظر شما