کد خبر: ۵۲۰۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲

تاثیرات مذاکرات هسته ای روی معاملات بورسی

اخبار مذاکرات هسته ای به شدت روی معاملات بورس تهران تاثیر گذاشته است به طوری که روز گذشته دوشنبه 24 مردادماه، پس از آنکه سخنگوی وزارت خارجه آخرین مباحث درباره مذاکرات هسته ای را مطرح کرد، روند معاملات بورس عوض شد و به خصوص در نمادهای خودرویی، تقاضای خوبی شکل گرفت.

به گزارش تجارت امروز؛ معاملات روز گذشته بورس بیشتر شبیه به درجا زدن بود و باوجود مثبت شدن نماد‌های دو صنعت خودرو و بانک، وضعیت معاملات صنایع دیگر به شکلی بود که شاخص کل تقریباً تغییر خاصی نداشت.
ناگفته نماند که وضعیت نماد‌های کوچک، بهتر از نماد‌های بزرگ بود و همان‌طور که از معاملات روز یکشنبه مشخص شد، افت بازار چندان جای نگرانی نداشت. بااین‌وجود بازار همچنان چشم به اخبار مذاکرات هسته‌ای دارد و هر تغییر رویکردی از جانب مذاکره‌کنندگان می‌تواند درروند معاملات آینده بورس اثر بگذارد.

سیگنال مثبت از جانب ارزش معاملات

نکته مثبتی که در معاملات روز گذشته مشاهده شد و در بازار امروز اثرگذار خواهد بود، روند منفی به مثبت بازار است. به این شکل که بازار ابتدا منفی بود و از میانه معاملات وضعیت بهبود یافت و بسیاری از سهم‌ها تغییر جهت دادند. براثر این تغییرات، تعداد نماد‌های مثبت در دقایق پایانی بازار به ۳۷۰ عدد رسید که در مقایسه با ۲۸۰ نماد منفی، چشم‌انداز بازار امروز را مثبت نگه می‌دارد.
از طرفی روز گذشته ارزش معاملات خرد هم افزایش یافت. دیروز ارزش معاملات خرد بورس به بیش از ۳۳۰۰ میلیارد تومان رسید که در مقایسه با رقم ۳۱۰۰ میلیارد تومان در روز یکشنبه، وضعیت بهتری را نشان می‌دهد.
همین‌که ارزش معاملات خرد افزایشی باشد، فارغ از اینکه شاخص رشد کند یا خیر، نکته‌ای مثبت و امیدوارکننده است. افزایش معاملات خرد بازار نشان‌دهنده آشتی سرمایه‌گذاران با بورس است و نوید روز‌های بهتر را می‌دهد.

بهبود وضعیت خریداران

دیروز بااینکه ۴۰ میلیارد تومان پول خرد از بازار خارج شد، اما شاخص قدرت خریداران حقیقی نسبت به‌روز یکشنبه کمی بهبود یافت و از عدد ۰.۷۷ به عدد ۰.۸۹ رسید که همین مسئله نیز مثبت است.
با این حساب برای آغاز معاملات امروز، احتمال روندی مثبت وجود دارد که با رشد شاخص‌ها همراه است؛ اما رشد بازار فعلاً نمی‌تواند چندان بزرگ و خیره‌کننده باشد مگر اینکه اخباری جدی‌تر درباره روند مذاکرات هسته‌ای منتشر شود.

انتهای مطلب

نظر شما