کد خبر: ۵۲۰۸۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰

افت صادرات نفت ایران، یک ادعای دروغین!

اتاق بازرگانی تهران در گزارش اخیر خود تحت عنوان «مروری بر وضعیت متغیرها و شاخص های اقتصادی تیر 1401» ادعا کرده که صادرات نفت ایران به چین در 5 ماهه نخست سال 2022 تنها 22 هزار بشکه در روز بوده است.

افت صادرات نفت ایران، یک ادعای دروغین!

به گزارش تجارت امروز؛ موسسه کپلر رقم صادرات نفت ایران به چین را در ۶ ماهه نخست ۲۰۲۲ بیش از ۶۱۷ هزار بشکه اعلام کرده است. همچنین طبق گزارش‌های به دست آمده رقم صادرات نفت ایران ۸۶۷ هزار بشکه در روز است که بخش عمده آن به کشور چین صادر می‌شود. در گزارشی ادعا شده که صادرات نفت ایران به چین در برخی از ماه‌های سال ۲۰۲۲ به مرز یک میلیون بشکه در روز رسیده و عدد ۹۶۱ هزار بشکه را لمس کرده است.
 اتاق تهران توضیح می‌دهد: از سوی دیگر اتاق بازرگانی تهران هرگز مدعی ذکر این آمار به عنوان رقم کل صادرات نفت کشور و یا حتی «کل صادرات نفت به مقصد چین» نبوده است و صرفا آمار یک مرجع معتبر (گمرکات چین) را برای اطلاع فعالان بخش خصوصی بازنشر داده است. لازم به تاکید است که آمار مورد استناد خبرگزاری فارس نیز از سوی یک موسسه غیردولتی مانند کپلر بوده که هرگز از سوی مراجع رسمی و معتبر داخلی مورد تایید قرار نگرفته است.
در ادامه عنوان شد: به نظر می‌رسد در گزارش آن خبرگزاری محترم، تلاش‌های مداوم اتاق بازرگانی تهران در توسعه روابط اقتصادی با رویکرد برد-برد با کشور چین، دفاع از تفاهم‌نامه همکاری ۲۵ ساله دو کشور و کوشش در جهت رفع پاره‌ای از تبلیغات چین هراسانه دشمنان کشور و اقدامات مهمی، چون تلاش برای مشارکت بخش خصوصی و دولتی در ابرپروژه‌های کمربند-جاده، راه‌اندازی سایت چینی‌زبان اتاق تهران و ... کاملا نادیده انگاشته شده است.

چرا گمرک چین رقم واردات نفت ایران را صفر اعلام می‌کند؟

هر چند در جوابیه اتاق بازرگانی تهران رسما اعلام شده است که این نهاد مرجعی برای تولید و انتشار آمار صادرات نفت ایران به چین نیست و از طرفی آمار ذکر شده در گزارشات اتاق نیز شامل همه صادرات نفت ایران به چین نمی‌شود، اما دو نکته ناظر به این جوابیه وجود دارد.
تمامی فعالان اقتصادی در جریان هستند که آمار ارائه شده توسط گمرک چین درباره واردات نفت ایران با رعایت ملاحظات تحریمی ذکر شده و این آمار در اغلب ماه‌های سال صفر اعلام می‌شود، به عنوان مثال در ۱۱ ماه از سال ۲۰۲۱ رقم صادرات نفت ایران به چین صفر گزارش شده است.
اندک آشنایی با حوزه نفت و مسائل چین برای تاجران اتاق تهران کافی بود که ملاحظه چین در اعلام آمار غیرواقعی و همکاری با ایران برای فروش نفت را متوجه بشوند، در شرایطی که آمار همه موسسات بین‌المللی خارجی و داخلی ارقام صادرات نفت ایران به چین را نزدیک به یک میلیون بشکه اعلام می‌کنند.
دلیل چینی‌ها در اعلام آمار صفر واردات نفت از ایران این است که نمی‌خواهند شرکت‌های چینی گرفتار تحریم‌های آمریکا شده و در تقابل مستقیم با این کشور قرار گیرند.

 تناقض در گفته‌های رئیس اتاق تهران و جوابیه اتاق بازرگانی تهران 

نکته جالب توجه اینکه اتاق بازرگانی تهران از یک طرف اعلام می‌کند که رقم صادرات نفت ایران به چین در گزارش این اتاق شامل همه میزان صادرات نفت به این کشور نیست و همچنین این اتاق برای گسترش همکاری‌ها با چین تلاش می‌کند، ولی از طرف دیگر رئیس اتاق تهران در فضای مجازی برخلاف این موضوع عمل می‌کند.
مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در توئیتی (تصویر ۱) با اشاره به گزارش این اتاق مدعی شده است که صادرات نفت ایران به چین با افت شدیدی مواجه شده است و در نبود ایران، سایر کشور‌ها سهم نفت ایران در بازار چین را گرفته‌اند.
خوانساری در این باره در صفحه توئیتر خود نوشت: میزان صادرات کالا‌های نفتی ایران به چین با افت شدید در هفت ماهه سال به ۱۱ میلیون دلار (یعنی روزی هزار بشکه) رسیده درحالی که سال ۲۰۱۸ این عدد ۹۵۳۹ میلیون دلار بوده. در این مدت کشور‌های منطقه سهم صادرات کالا‌های نفتی ایران را تصاحب کرده‌اند. با ادامه تحریم‌ها اقتصاد ایران فرصت بیشتری را از دست می‌دهد.

افت صادرات نفت ایران، یک ادعای دروغین!

انتهای مطلب

نظر شما