کد خبر: ۵۲۰۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴

مرغ ارزان می شود؟

حداقل نرخ تمام‌شده هر کیلو مرغ زنده بالای ۴۹ هزار تومان است و از طرفی هزینه‌ی تولید بسیار بالا است که به‌واسطه نبود کشش بازار، مرغداران درفروش هر کیلو مرغ ۱۵ هزار تومان زیان می‌کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ در شرایط کنونی که عرضه بیش از تقاضاست، دولت باقیمت‌های حمایتی باید اقدام به جمع‌آوری مرغ مازاد، تسهیل صادرات و پرداخت مشوق صادراتی جهت پایداری تولید کند.
گرچه در تیرماه برآوردها حاکی از آن بود که جوجه ریزی به حدود ۱۰۶ تا ۱۰۷ میلیون قطعه برسد، اما این میزان محقق نشد که بااین‌وجود پیش‌بینی می‌شود جوجه ریزی مرداد به ۸۱ تا ۸۲ میلیون قطعه برسد.
گزارش‌ها نشان می‌دهد، طبق روال همه‌ساله در شهریور تقاضا برای خرید مرغ به‌واسطه تخصیص بخشی از درآمدهای خانوار به بازگشایی مدارس کاهش می‌یابد که این موضوع می‌تواند اثر منفی در بازار داشته باشد.
نرخ کنونی هر کیلو مرغ ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، ران‌ مرغ ۴۸ تا ۵۳ هزار تومان، سینه ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است که همچنان مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود.
بسیاری از کارشناسان صنعت مرغداری براین باورند که با اصلاح نظام یارانه و نزدیک شدن نرخ نهاده دامی به بازار آزاد، قیمت‌گذاری دستوری معنایی ندارد و تنها دولت در راستای حمایت از مرغداران‌ نرخ خرید حمایتی باید اعلام کند که به‌رغم توافق نرخ ۴۹ هزار تومان به ازای خرید هر کیلو مرغ از مرغدار، اما تاکنون پشتیبانی امور دام با این‌ نرخ خرید نکرده است.

انتهای مطلب

نظر شما