کد خبر: ۵۲۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲

ویرانی علم به خاطر ثروت!

کتاب‌فروشی اسم اعلام کرد ممکن است بانک تجارت این کتاب‌فروشی را به یکی از شعب بانک تبدیل کند در این صورت مجبوریم اعلام ورشکستگی کنیم.

به گزارش تجارت امروز؛ کتاب‌فروشی اسم به مدت سه سال در این شعبه فعالیت می‌کرد. قبل از آن ۶ الی ۷ سال مستأجر فروشگاه ترنجستان جنب فروشگاه کنونی اسم بود. در طول سه سال گذشته ابتدا با مالک خصوصی قرارداد داشتند، اما اواخر سال ۱۴۰۰، بانک تجارت این ملک را برای شعب خودش از مالک خصوصی خرید و خواست که اینجا را به یکی از شرکت‌های بانک تبدیل کند.
مدیرعامل مجموعه فرهنگی اسم با اشاره به اینکه قرارداد اجاره‌نامه این کتاب‌فروشی تا اردیبهشت امسال اعتبار داشت، ادامه داد: مسئولان بانک تجارت از اردیبهشت با کتاب‌فروشی اسم همکاری کردند و اجازه دادند چهار ماه، بیشتر از موعد قرارداد یعنی تا پایان شهریور در این فروشگاه بمانیم. بانک تجارت نزدیکی این کتاب‌فروشی، دو یا سه شعبه دارد و اعلام کرده است که می‌خواهند آن شعبه‌ها را تعطیل و همه را در این شعبه تجمیع کنند. وعده‌هایی هم درباره اختصاص یکی از آن شعبه‌ها به ما دادند، اما عملاً اتفاقی نیفتاد.

مکرمی، مدیرعامل مجموعه فرهنگی اسم با اعلام اینکه این دست اتفاق‌ها از مشکلات همیشگی اجاره‌نشین‌ها است، بیان کرد: کتاب‌فروشی اسم از بدو تأسیس حتی وقتی این گروه با عنوان ترنجستان فعالیت می‌کرد، از حمایت چندانی برخوردار نبود و اجاره آن ساختمان را هم پرداخت می‌کرد.
به گفته مدیرعامل موسسه فرهنگی اسم، در برخی از شهر‌های دیگر کتاب‌فروشی بدون هماهنگی بانام اسم تأسیس شدند، اما زیرمجموعه اسم نیستند و فقط از این عنوان استفاده کردند.
او درباره تاریخچه فعالیت این کتاب‌فروشی گفت: سال ۹۷ یک شعبه در خیابان، ولی عصر (عج) نزدیک ایستگاه همت تأسیس کردیم که نخستین شعبه اسم بود. آن شعبه هم اجاره‌ای بود و دو سال فعالیت کرد. در ابتدای ۱۴۰۰ مجبور به تخلیه این شعبه شدیم و در این روز‌ها شعبه دیگری نداریم.

بانک می‌تواند مسئولیت اجتماعی‌اش را به‌جا بیاورد

مکرمی با تأکید بر اینکه دلیلی برای شکایت از بانک برای این اقدام وجود ندارد، افزود: بانک مالک است و حقوق خود را دارد و ازنظر قانونی و حرفه‌ای نمی‌توانیم توقعی داشته باشیم که مالک بخواهد لطفی بکند. درواقع بانک این چهار ماه با کتاب‌فروشی اسم همکاری کرده است و ما نمی‌توانیم شکایتی داشته باشیم؛ زیرا مستأجر هستیم و هر وقت مالک بخواهد باید مغازه را به او پس بدهیم. ازنظر قانونی و حرفه‌ای باید به مالک حق بدهیم.
مدیرعامل مجموعه فرهنگی اسم با تأکید بر مسئولیت اجتماعی که بانک می‌تواند اجرا کند، ادامه داد: بانک در راستای مسئولیت اجتماعی خود می‌تواند از این فروشگاه صرف‌نظر کند و کاری کند تا کتاب‌فروشی بتواند به حیات خود ادامه بدهد. این در شرایطی است که امکان پرداخت پول پیش سنگین نداریم و نمی‌توانیم اجاره‌های سنگین امروز را پرداخت کنیم. اگر امروز از این فروشگاه بیرون بیاییم، به معنی انحلال کامل است؛ زیرا تمام نقدینگی و درآمد روزانه صرف پرداخت چک‌ها، هزینه جاری و پرداخت دستمزد ۴۰ نفری می‌شود که در این گروه فرهنگی کار می‌کنند. این مشکلات را هم به بانک اعلام کردیم.

ویرانی علم به خاطر ثروت!
او درباره اقداماتی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از این کتاب‌فروشی انجام داده است، گفت: با محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مکاتباتی داشتیم. وزیر به‌صورت سرزده به فروشگاه ما آمد و با برخی از مسئولان بانک هم‌صحبت کرد، اما این اقدامات به نتیجه نرسید. از طرفی اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان امکان ویژه‌ای برای کمک نداشت، درنتیجه ما هم توقعی از آن‌ها نداشتیم.
مکرمی با اعلام اینکه فقط یک‌راه برای بقای این کتاب‌فروشی وجود دارد، بیان کرد: زنده ماندن اسم تنها در یک صورت ممکن است و آن اینکه بانک اینجا را به شعبه تبدیل نکند و ازنظر مسئولیت اجتماعی اجازه بدهد اسم در این فروشگاه به کار خود ادامه دهد؛ کما اینکه در دهه ۸۰ بانک تجارت از مجموعه شهر کتاب حمایت کرده است، این بار هم می‌تواند کتاب‌فروشی اسم را حمایت کند.

انتهای مطلب/ میم_الف

نظر شما