کد خبر: ۵۲۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۸

صنعت 43 سال بدون نقشه راه

در طول 43 سال گذشته از انقلاب اسلامی کشور بدون استراتژی صنعتی اداره شده است و تمامی برنامه‌های اجرا شده در کشور بر اساس سلایق و علایق مدیران وقت بوده است.

به گزارش تجارت امروز؛ منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت در حاشیه برنامه "رویداد روایت برنامه تحولی صنعت خودرو" در پاسخ به سؤال خبرنگار این پایگاه خبری در خصوصی استراتژی صنعتی کشور گفت: در دیدار صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان با رهبر انقلاب به موضوعی که شما اشاره کردید پرداخته شد و ایشان طی دستوری به دولت این مهم را خواستند. بر همین اساس گروهی در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر به ریاست معاون اول ریاست جمهوری تشکیل و به تدوین استراتژی اقتصادی کشور در ۸ بخش مهم اقتصادی پرداخت است که انشاالله نتایج اولیه آن در شهریورماه منتشر خواهد شد. البته درگذشته نیز برنامه‌هایی داشتیم، اما به دلیل آنکه بیشتر این برنامه‌ها صرفاً توسط اساتید دانشگاهی نوشته می‌شد قابلیت اجرایی نداشته است؛ اما این دفعه با همراهی صاحب‌نظران در حوزه صنعت در حال تدوین است.
از این مهم می‌شود برداشت کرد که در طول ۴۳ سال گذشته از انقلاب عملاً کشور بدون سیاست‌گذاری حداقل در حوزه صنعت کشور فعالیت کرده است و صرفاً بر اساس نظرات مدیریتی و علایق مدیران ارشد دولتی راه خود را پیموده که نتیجه آن وضعیت امروز اقتصاد کشور است.
پیشنهاد می‌شود حال که رهبر انقلاب در خصوص موضوعاتی به این سادگی که نقشه راه و اهداف کشور در حوزه‌های مختلف است دستور دادند؛ وزارت صمت نه‌فقط برنامه استراتژی صنعت که اهداف و نقشه راه کشور در حوزه اقتصاد را به‌صورت ۵، ۱۰ و ۲۵ ساله اعلام و به آن عمل کند تا صنایع و سرمایه‌گذاران با توجه به این مهم برنامه‌ریزی و نقشه راه بنگاه‌های اقتصادی خود را بریزند.
 
انتهای مطلب  

نظر شما