کد خبر: ۵۲۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
پیش‌بینی بورس برای  آخرین شنبه کاری خود در مرداد 1401 تا پایان هفته؛ اخیرا ردپای برجام در تمامی مسائل اقتصادی فابل مشاهده است و اینبار قرعه به نام بورس افتاده‌است.

 

به گزارش تجارت امروز؛ تاثیرات برجام بصورت واضح در بورس خود را نشان می‌دهد و دلار کماکان در فشار است.همچنین خودرو نیز کاهش قیمت داشته، رقابتی که در نهایت به افت بیش از ۸٬۱۰۰ واحدی شاخص کل انجامید. اما شاخص هم وزن امروز را با افزایش بیش از ۴۵۲ واحدی به پایان برد.

 

فعلا برجام تاثیر گذاری مستقیم دارد؛ اخبارهای منتشر شده همگی حاکی از روند مثبت گفتگوها و نامه نگاری های میان طرفین خبر می دهند و حداقل در شرایط کنونی بازار به این نتیجه رسیده که برجام نهایی شده است. کاهش دوباره قیمت دلار به زیر سطح ۳۰ هزار تومان هم سیگنال دیگری از نهایی شدن برجام به بورس مخابره کرد.

فارغ از اینکه آیا واقعاً برجام نهایی می شود یا خیر،‌ معاملات امروز بورس نمونه بازار پس از برجام بود؛ دلاری‌هایی که معاملات منفی را تجربه کردند و ریالی‌ها به رنگ سبز درآمدند.

در حقیقت بازار امروز تقابل میان فلزی‌ها، پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها با خودرویی‌ها و بانکی‌ها بود؛ رقابتی که در نهایت به افت بیش از ۸٬۱۰۰ واحدی شاخص کل انجامید. اما شاخص هم وزن امروز را با افزایش بیش از ۴۵۲ واحدی به پایان برد.

 

ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته بهبود یافت و برای چهارمین روز پیاپی به بیش از سه هزار میلیارد تومان رسید؛ ارزش معاملات خرد بازار امروز حدود ۳هزار و ۵۱۲ میلیارد تومان بود تا از یکسو نسبت به روز گذشته بهبود یافته باشد و از سوی دیگر،‌ برای چهارمین روز متوالی بالای سطح سه هزار میلیاد تومان باقی بماند. هر چند که در ابتدای بازار ارزش معاملات نسبت به روز گذشته کاهش نسبی را نشان می داد اما در ادامه و به ویژه در یک ساعت پایانی بازار شاهد رشد ارزش معاملات خرد بودیم.

حقیقی‌ها در معاملات امروز بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان از بازار خارج کردند؛ شپنا با ۳۹، های وب با ۱۹ و پترول با ۱۴ میلیارد تومان بیش‌ترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند و در نقطه مقابل، خساپا با ۷۰، وساپا و سمگا با ۸ میلیارد تومان شاهد بیش‌ترین ورود پول حقیقی بود.به نظر می رسد که با توجه به اخبار برجامی، حقیقی‌های بازار از صنایع دلاری به سمت صنایع ریالی رفته اند.

 

همانگونه که پیش تر به نظر می رسید فعلاً بازار درگیر برجام است و مطابق انتظار با انتشار اخبار مثبت شاهد فشار فروش در گروه های دلاری هستیم. در این میان تحلیلگران معتقدند که این فشار فروش موقتی است و پس از فروکش کردن جو برجامی قیمت نمادهای دلاری هم به تعادل می رسد؛ با این وجود به نظر می رسد که تعادل بعدی نمادهای کامودیتی به دو عامل بستگی دارد؛ اولاً در صورت احیای برجام،‌قیمت دلار تا کجا کاهش پیدا می کند. موضوعی که اختلاف نظر در آن به شدت بالا است و کارشناسان بازه ۲۰ هزار تومان تا ۲۸ هزار تومانی را برای قیمت دلار بیان می کنند. هر چقدر قیمت دلار بیش تر کاهش یابد،‌ اصلاح نمادهای کامودیتی هم شدیدتر خواهد بود.

 

موضوع دوم به شرایط بازارهای جهانی باز می گردد؛ بازارهایی که هنوز روند آن مشخص نیست و تحلیل ها متناقضی از آینده آن بیان می شود؛ گروهی معتقدند که با فروکش کردن موج تورمی،‌ احتمالا شاهد بازگشت رونق به بازارهای جهانی خواهیم بود. در نقطه مقابل تحلیلگرانی قرار دارند که معتقدند عوامل موثر بر بازارهای جهانی همچنان نگران کننده هستند؛‌عملکرد ضعیف اقتصاد چین و تنش میان روسیه و اوکراین مهم ترین این عوامل هستند. همچنین این گروه از تحلیلگران بر این باورند که بحران تورم همچنان ادامه دارد و هیچ دلیلی برای بهبود آن وجود ندارد. حتی روز گذشته جیمی دیمون، مدیرعامل جی پی مورگان، پیش بینی های خود را برای اقتصاد ایالات متحده از جمله احتمال وقوع «چیزی بدتر» از رکود به اشتراک گذاشته است.

 

پیش بینی بورس شنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۴۰۱

بازار سهام تهران در شرایطی به کار خود پایان داد که بسیاری از کارشناسان پیش‌ بینی بورس هفته آینده را به دلیل ابهامات برجامی کار دشواری می‌دانند.

 

بورس تهران هفته سوم مرداد ۱۴۰۱ را با بازدهی ۱.۰۷- درصدی به پایان رساند. شاخص هم‌وزن نیز با رشدی ۲.۴۳ درصدی همراه شد و تنها نکته امیدوارکننده بازار در هفته‌ای که گذشت را رقم زد. به باور اغلب تحلیلگران وضعیت بازار سهام به گونه ای است که همه چیز به سرنوشت برجام گره خورده است. البته جوی منفی از سوی برخی از کارشناسان بورسی در فضای مجازی رقم خورده که می‌توان آن را «برجام‌هراسی» در بورس نامید.

 

پیش‌ بینی بورس هفته آینده

همانطور که گفته شد بسیاری از متخصصان بورس آینده بازار سهام را در گرو مذاکرات هسته‌ای در راستای احیای برجام می‌دانند. البته کارشناسان در این زمینه به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای که احیای برجام را به سود بازار ارزیابی می‌کنند. گروه دوم نیز مدعی وارد آمدن آسیب به بورس در صورت رفع تحریم و احیای توافق اتمی هستند.

 

گروه نخست اعتقاد دارند با کاهش هزینه‌های تولید و همچنین رفع محدودیت‌های بانکی و بیمه‌ای می‌توان شاهد رونق بورس بود. به گونه‌ای که درآمد شرکت‌ها به صورت طبیعی افزایش خواهد یافت و این اتفاق تاثیر مستقیمی بر وضعیت بازار سرمایه خواهد داشت. همین نکته می‌تواند در کوتاه مدت باعث جهش ارزش سهام بانکی، بیمه‌ای و سهم‌های غیردلاری باشد. هرچند در بلندمدت قطعا به سود همه گروه‌های بورسی خواهد بود. اما در مدت زمان کوتاه قطعا به سود سهم‌های مورد اشاره خواهد بود.

 

البته برخی نیز اعتقاد دارند دولت با دست بردن در بازار ارز سعی در کنترل قیمت دلار خواهد داشت. از همین رو معتقدند سهم‌های دلاری و کامودیتی‌محور با سقوط بی‌سابقه‌ای مواجه می‌شوند که بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما گروه نخست از کارشناسان بر این باورند که این افت احتمالی پایدار نخواهد بود. چرا که دولت توانایی و امکان پایین نگاه داشتن نرخ دلار برای مدتی طولانی را نخواهد داشت. از همین رو پیش‌بینی می‌شود که نرخ دلار حتی در صورت مداخله دولت در بازار آزاد، به سرعت به سمت واقعی شدن حرکت خواهد کرد.

 

با توجه به نکاتی که مورد اشاره قرار گرفت، پیش‌ بینی بورس هفته آینده نیز تحت تاثیر نتیجه تلاش‌ها برای احیای برجام خواهد بود. هرچند اگر روند نزولی نرخ دلار در بازار ادامه پیدا کند احتمالا بازار نیز شرایط چندان مساعدی را در پیش نخواهد داشت. اما همانطور که اشاره شد این شرایط در صورت احیای برجام بهیچ عنوان دوام ندارد.

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: