کد خبر: ۵۲۱۱۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴

حذف یارانه های نقدی و تولد دوباره کوپن

بااینکه دولت پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی را ترجیح می‌دهد، اما تحت‌فشار مجلس قرارگرفته و احتمالاً طرح کالابرگ الکترونیکی شهریورماه تعیین تکلیف خواهد شد.

حذف یارانه های نقدی و تولد دوباره کوپن

به گزارش تجارت امروز؛بر اساس آنچه مجلس بر آن اصرار دارد، دولت باید پرداخت یارانه نقدی را متوقف و به‌جای آن برای چهار قلم محدود کالای اساسی کالابرگ الکترونیک توزیع کند که قیمت این کالا‌ها نیز باید بر اساس شهریور سال گذشته باشد.
بر همین اساس طی هفته‌های اخیر دولت و مجلس برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع در حال برگزاری جلسات مختلف در سطوح کارشناسی و مسئولان هستند. این در شرایطی است که نظرات مردمی نشان می‌دهد آن‌ها یارانه نقدی را بر کالابرگ ترجیح می‌دهند.

فشار مجلس به دولت

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس بیست و سوم مردادماه امسال در جلسه علنی مجلس در پاسخ به سؤال نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی که تأکید کرده بود افزایش قیمت‌ها به‌صورت لجام‌گسیخته روزانه افزایش می‌یابد، این در حالی است که کالا‌های اساسی باید بر اساس قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ به دست دهک‌های پایین جامعه برسد، تأکید کرده بود: موضع مجلس همان حفظ قیمت سبد خانوار‌ها از طریق کالابرگ مطابق با شهریور سال گذشته است.
رئیس مجلس همچنین از عدم تصویب هرگونه تصمیمی در سران قوا برای لغو این مصوبه خبر داده بود.

آخرین وضعیت کوپن الکترونیکی

در این میان، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در آخرین اظهارنظر درباره آخرین وضعیت ارائه کالابرگ الکترونیک به‌جای یارانه نقدی به مردم گفته؛ وزارت رفاه وعده داده است که در شهریورماه پیشنهاد رسمی کالابرگ الکترونیک را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه می‌کند. قرار شده است که با توجه به اجرای آزمایشی و پایلوت در برخی نقاط کشور، ایراد این طرح رفع و سپس برای توسعه آن به‌کل کشور تصمیم‌گیری شود.
خاندوزی درباره اینکه ارائه کالابرگ به مردم چه زمانی انجام خواهد شد، متذکر شده؛ به نظر می‌رسد که نتیجه این موضوع در شهریور مشخص‌شده و قابل اعلام باشد.
طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز در واکنش به پرداخت یارانه بعدی نقدی یا کالایی عنوان کرده تا زمانی که ابلاغ رسمی صورت نگرفته باشد، یارانه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود و هنوز هم ابلاغی صورت نگرفته است.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما