کد خبر: ۵۲۱۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸

گرانی اجاره ها علت روستانشینی مستأجرها

طبق بررسی های انجام شده، حدود یک سوم از ایرانیان مستاجر هستند. مستاجران توان پرداخت اجاره‌ها را ندارند و برخی به روستاها می‌روند. مهاجرت معکوس از شهر به روستا سال به سال افزایش وحشتناک خواهد داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ افزایش هزینه زندگی شهری مانند اجاره مسکن و مشکلات محیط زیستی از دلایلی هستند که مردم از شهرها به روستاها و حواشی شهرها نقل مکان می کنند.دریکی دو سال اخیر، افزایش اجاره خانه نگرانی زیادی برای مستأجران داشت. مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها در سال‌های اخیر بارها مطرح شد. حالا هم داده‌های جدید مرکز آمار ایران نشان از کاهش اجاره خانه در شهرها می‌دهد. پیش‌بینی کارشناس‌ها هم چشم‌انداز روشنی از کاهش اجاره خانه نمی‌دهد.

کاهش اجاره‌نشینی شهری در ۵ سال گذشته

بر اساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۹۵ درصد خانوارهای اجاره‌نشین شهری، ۲۵٫۲۱ درصد بود. در سال ۱۴۰۰ اما به ۲۳٫۱۶ درصد رسید. این در حالی است که حدود یک‌سوم ایرانیان مستأجر هستند. سال گذشته بیش از ۶۸ درصد ایرانیان در شهرها صاحب‌ملک بودند.

در همین حال اما اجاره مسکن در روستا افزایش داشت. اگرچه محسوس نیست اما بازهم می‌تواند ردی از تمایل به اجاره ملک در روستاها باشد. در سال ۱۳۹۵، اجاره مسکن در روستا ۴٫۴۲ بود اما در سال ۱۴۰۰ به ۴٫۹۴ رسید.
نهضت ملی مسکن هم تاکنون چندان گره‌گشای نیاز مسکن نبوده است. پروژه‌ای که هنوز در گام‌های ابتدایی است و مشخص نیست چه زمانی این واحدها را به متقاضیان تحویل دهند.

۱۰ میلیون واحد مسکن، نیاز کشور

مجتبی بیگدلی، کارشناس مسکن درباره این وضعیت می‌گوید: «نزدیک ۱۰ سال است که در قالب یک طرح ملی یک واحد مسکونی هم ساخته نشد.»
بیگدلی ادامه می‌دهد: «در کشور حدود هشت‌تا ۱۰ میلیون واحد مسکن، نیاز تلنبار شده داریم. با جمعیتی مواجه هستیم که مسکن مستقل می‌خواهند و این‌یک بحران جدی است.»
این کارشناس مسکن می‌گوید: «بانک‌ها نه‌تنها به صنعت مسکن کمکی نمی‌کنند بلکه در عرصه مسکن معامله‌گر شده‌اند. از سوی دیگر خلق پول هم می‌کنند. اگر بخواهیم وضعیت اجاره را درست کنیم محکوم‌به تولید مسکن هستیم اما متأسفانه فقط در این زمینه شعار شنیدیم.»

اجاره مسکن در روستا افزایش پیدا می‌کند

بیگدلی می‌گوید با توجه به این موضوع صد درصد برخی از مستأجران به اجاره مسکن در روستا روی می‌آورند. هرچند تاکنون هم این مهاجرت معکوس صورت گرفته است زیرا اجاره مسکن در روستا راحت‌تر از شهرهاست.
این کارشناس مسکن می‌گوید: «دریکی دو سال اخیر برخی از مستأجران در محله‌های مطرح تهران سکونت داشتند حالا در اطراف تهران یا روستاهای اطراف تهران زندگی می‌کنند. مردم دیگر توان پرداخت اجاره مسکن را ندارند.»
او می‌گوید: «هرسال مهاجرت از شهر به روستا زیاد می‌شود زیرا مسکن تولید نشد و مردم هم نمی‌توانند اجاره خانه در شهرها را بپردازند. سال‌به‌سال این رقم به‌صورت وحشتناک افزایش پیدا می‌کند.»
در کنار مهاجرت به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی، مهاجرت اقلیمی نیز در کشور در جریان است. به‌طوری‌که سال ۲۰۲۱ میلادی، ۴۱ هزار نفر در اثر بلایای طبیعی مانند سیل و گردوغبار در داخل کشور آواره شدند.
موازنه جمعیتی در کشور به هم خورد
مجموع این وضعیت اما موزانه جمعیتی در ایران را به هم می‌زند. از یک‌سو مقاصد مهاجرتی سرریز می‌شود و از سوی دیگر برخی از شهرها خالی از سکنه.
پیش‌تر نیز محمود مشفق، مدیر گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: «موازنه جمعیتی در کشور به‌هم‌ریخته است. اگر فکری به حال این وضعیت نشود مهاجرت‌های داخلی به‌شدت افزایش می‌یابد. دیگر نمی‌توان از این موضوع غافل ماند چراکه با امنیت ملی گره‌خورده است.»

انتهای مطلب

نظر شما