کد خبر: ۵۲۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳

آزادشدن ۱۲۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران بعد از توافق برجام

به گفته ی یکی از کارشناسان بازار ارز، امضای برجام به معنای بالارفتن قیمت تومان و تقویت آن و کاهش قیمت ها نیست.

به گزارش تجارت امروز؛ یکی از کارشناسان بازار ارز بیان کرد: اگر تومان تقویت شود برای اقتصاد کشور بسیار سودمند است، ولی با امضای قرارداد برای تومان معجزه‌ای اتفاق نخواهد افتاد، این قرارداد شاید زمینه مناسب را برای اقتصاد کشور فراهم کند و با گذشت زمان شرایط مهیا شود، ولی واقعیت‌های اقتصادی با یک قرارداد تغییر نخواهد کرد.
اقتصاد کشور از نرخ تورم بالا، نرخ بالای بهره، بیکاری و یارانه‌های پنهان رنج می‌برد و مسئولان و مقامات اقتصادی کشور باید این عوامل را کارشناسی و حل و فصل کنند و در شرایطی که کشور روزانه بیش از دو هزار میلیارد تومان برای بنزین سوبسید می‌دهد، انعقاد قرارداد برجام به تنهایی نمی‌تواند اقتصاد کشور را به سامان کند.
دوستی با دنیا امر مبارکی است، ولی اگر مسئولان اداره کل کشور را منوط به توافق برجام بدانند و خود را از مسئولیت اداره کشور منفک و مبرا  بدانند، کار بسیار اشتباهی است.
ارز و دلار و یا هر واحد پولی دیگر، مانند تمام محصولات و کالاهاست، اما این کالا و محصول تنها محصولی است که ۸۰ درصد آن را بانک مرکزی تامین می‌کند و طبیعتا وقتی ۸۰ درصد عرضه یک کالا، در اختیار یک نهاد باشد، قیمت هم در اختیار آن نهاد خواهد بود و طبیعتا بانک مرکزی می‌تواند قیمت را درمدتی محدود، تعیین و به بازار تحمیل کند.
پس از توافق برجام ممکن است ۱۲۰ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شود و در این شرایط بانک مرکزی می‌تواند قیمت را زیر ۲۵ و یا حتی ۲۰ هزار تومان تعیین کند، اما این کار عقلانی نیست و بهتر است اجازه دهد قیمت‌ها واقعی و واحد باشد.
تعیین قیمت ارز و دلار با نرخ غیرواقعی باعث خواهد شد قیمت ارز پایین نگه‌داشته شود و نتیجه آن ترغیب مردم به خرید کالا‌های غیر ایرانی و وارداتی، تعطیلی صنایع و ورشکستگی دامداری کشور خواهد بود و البته بانک مرکزی می‌تواند این کار را انجام دهد، اما این اقدام صحیح و علمی نیست.

انتهای مطلب

نظر شما