کد خبر: ۵۲۱۲۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱

چالش های پیش روی صنعت دارو چیست؟

مهم ترین چالش هایی که در صنعت دارو وجود دارد، بحث قیمت گذاری و قیمت نهاده‌ها از جمله مواد اولیه، اقلام بسته‌بندی و دستمزد است که باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود.

به گزارش تجارت امروز؛ یکی دیگر از مسائلی که صنعت دارو سال‌هاست با آن دست به گریبان است، موضوع ارز ترجیحی و حذف آن است. در واقع اختصاص یافتن یا نیافتن ارز ترجیحی به دارو برای جلوگیری از گران شدن آن موضوعی است که مدت‌ها مطرح و بر سر آن بحث بوده است. قرار بر این بود که ارز ترجیحی حذف و ارز نیمایی جایگزین آن شود که این موضوع می‌توانست باعث افزایش قیمت دارو شود اما این مسئله اجرایی نشد و با وجود اینکه ارز ترجیحی برای دارو حذف نشد اما این صنعت با افزایش نرخ روبه‌رو شد.
بر اساس آخرین آمارها، شرکت‌های تولیدکننده دارو تاکنون مجوز افزایش نرخ فروش محصولات از ۱۳.۵ درصد (کمترین) تا ۱۰۷ درصد (بیشترین) را دریافت کرده‌اند. به نظر می‌رسد در حال حاضر بزرگترین چالش‌های صنعت دارو همین مواردی است که ذکر شد.
برای رفع این مشکلات اما باید منطقی رفتار کرد. در واقع قیمت‌گذاری باید بر اساس واقعیت‌های موجود در صنعت دارو انجام گیرد ضمن آنکه به نظر می‌رسد راه دیگری به جز این وجود ندارد که قیمت‌گذاری بر اساس شرایط واقعی قیمت نهاده‌ها انجام بگیرد.
با وجود همه این چالش‌ها، چشم‌انداز صنعت دارو روشن است اما باید اقدامات مؤثر روی این موضوع انجام شود یعنی باید تصمیمات درستی گرفته و سازوکار آن درست چیده شود. همچنین تصمیماتی که از طرف سازمان‌های مربوطه برای صنعت دارو گرفته می‌شود، باید با توجه به اتفاقات و واقعیت‌های موجود و توسط افراد دارای اطلاعات کافی در این صنعت باشد همچنین این تصمیمات باید توسط افرادی که در این زمینه اطلاعات دارند، اتخاذ شود.

انتهای مطلب

نظر شما