کد خبر: ۵۲۱۳۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳

تورم چگونه پیش می رود؟

آمارها نشان می داد که تورم سال 1400 رکورد یک دهه را زده است اما پیش بینی تورم سالانه در پایان سال 1401 نشان می دهد در خوش بینانه ترین حالت تورم امسال هم به 42.2 درصد می رسد که 2 واحد درصد از تورم سال گذشته بیشتر بوده است.

به گزارش تجارت امروز؛ پیش‌بینی تورم به‌صورت ساده این‌گونه است که یک مبنای رشد ماهانه برای افزایش تورم در نظر می‌گیریم و سپس فرض می‌کنیم هرماه این روند تا پایان سال ادامه پیدا کند آن‌وقت بررسی می‌کنیم در هر حالت چه تورمی آخر سال ثبت می‌شود شاید این محاسبه خیلی ساده باشد، اما یک خروجی بسیار مهم دارد. در این محاسبه حداقلی از رشد قیمت‌ها در پایان تخمین زده می‌شود و از طرفی برآورد می‌شود که هر سیاست تقریباً چه تورمی را پایان سال به همراه دارد. به همین خاطر می‌خواهیم تورم را در چند حالت پیش‌بینی کنیم و ببینیم در هر سناریو به چه رقمی می‌رسیم.


سناریوی اول: رشد ماهانه تیرماه


طبق داده‌های مرکز آمار تورم ماهانه در تیرماه برابر با ۴.۶ درصد به‌دست‌آمده است، اگر این تورم تا پایان سال ادامه پیدا کند و هرماه این میزان به شاخص قیمت مصرف‌کننده افزوده شود درنهایت تورم نقطه‌ای اسفندماه به ۸۰ درصد می‌رسد که در بین سناریو‌های مختلف سطح بالایی دارد.


سناریوی دوم: رشد متوسط ۴ ماهه


در حالت بعدی محاسبه می‌کنیم از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه به‌طور متوسط در هرماه شاخص قیمت مصرف‌کننده چه افزایشی داشته است. این رقم در ۴ ماه گذشته برابر ۵.۸۶ درصد بوده و فرض می‌کنیم که مسیر مذکور تا پایان سال هم ادامه داشته باشد در این صورت آمار‌ها نشان می‌دهد تورم محاسبه‌شده در اسفند امسال برابر ۹۸ درصد بوده است که البته بالاترین سطح ممکن تلقی می‌شود و به‌نوعی احتمال شکل‌گیری این تورم بعید به نظر می‌رسد، اما در صورت وقوع چنین رویدادی تورم سالانه ۱۴۰۱، ۶۶.۸۳ درصد می‌شود.

سناریوی سوم: رشد ۱۲ ماهه منتهی به تیر ۱۴۰۱

در ادامه اگر بازه‌ی بررسی را وسعت بدهیم میانگین تورم متناسب با رشد‌های قیمت در مقطع جدید تغییر پیدا می‌کند در همین رابطه تورم ماهانه‌ی میانگین در بازه‌ی ۱۲ ماهه‌ی منتهی به تیرماه طبق داده‌های مرکز آمار برابر با ۳.۶۷ درصد بوده است که درنهایت تورم نقطه‌ای در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ را به ۶۷.۵۲ درصد می‌رساند در این صورت تورم سالانه در سال ۱۴۰۱ هم با این روند به ۵۵.۱ درصد می‌رسد که هرچند از حالت‌های قبلی کمتر است، اما بازهم در سطح بالایی قرار دارد.


سناریوی چهارم: رشد متوسط تورم در سال گذشته


درصورتی‌که بخواهیم اثر شوک خرداد را حذف کنیم می‌توانیم متوسط تورم در سال قبل را اساس محاسبات قرار دهیم. در این محاسبه تورم میانگین برابر ۲.۵۱ درصد در سال ۱۴۰۰ برآورد می‌شود که اگر این روند تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند تورم نقطه‌ای به ۵۳.۲ درصد می‌رسد. این روند درنهایت به تورم سالانه ۴۹.۴۲ درصدی در سال ۱۴۰۱ منجر می‌شود که هنوز هم در مقایسه با این شاخص سال‌های گذشته سطح بالایی به شمار می‌آید.


سناریوی پنجم: رشد یک‌درصدی تورم تا پایان سال جاری

در آخرین سناریو خوش‌بینانه‌ترین حالت رشد قیمت‌ها ارزیابی می‌شود در این بررسی فرض می‌کنیم از مردادماه امسال تا پایان سال تورم به‌طور متوسط رشد یک‌درصدی داشته باشد، به‌نوعی این حالت با توجه به تأخیر کاهش رشد قیمت خوراکی‌ها در کشور اتفاق بعیدی قلمداد می‌شود. در این حالت تورم نقطه‌ای در پایان سال برابر با ۳۶.۱ درصد بوده و تورم سالانه معادل با ۴۲.۴۰ درصد بوده، تورم سالانه در خوش‌بینانه‌ترین حالت بازهم از سال ۱۴۰۰ تقریباً ۲ واحد در صد بالاتر بوده و رکود ۱۱ ساله قلمداد می‌شود؛ بنابراین احتمال ثبت بالاترین تورم در سال جاری در بین ۱۱ سال گذشته هنوز بالا به نظر می‌رسد.

انتهای مطلب

نظر شما