کد خبر: ۵۲۱۴۲
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۷

پیش بینی بازار سهام ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ 

شاخص کل بورس دیروز ۳۰ مرداد، روند نزولی را پیش گرفت. دیروز شرایط طوری پیش رفت که برای امروز هم می توان پیش بینی افت مجدد شاخص ها را داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ امروز ۳۱ مرداد ۱۴۰۱  با توجه به شرایطی که در معاملات روز گذشته وجود داشت باید در انتظار افت قیمت سهام و شاخص‌های مختلف بود. تنها چیزی که می‌تواند فعلاً بورس را از این وضعیت نجات دهد، خبر‌های خوش برجامی است.

البته بازار جدا از اینکه برجامی به سرانجام برسد یا نه، به دنبال فهمیدن این نکته است که کف نرخ دلار چه رقمی است چراکه کاهش شدید قیمت دلار می‌تواند سود شرکت‌های بورسی را کاهش دهد.
بورس فعلاً دچار وضعیتی شده که با شکست مذاکرات هسته‌ای از جهاتی تهدید می‌شود و با احیای برجام هم با تهدیداتی مواجه است. چنانچه مذاکرات شکست بخورد، ریسک‌های مختلف ناشی از تحریم‌ها گریبان شرکت‌ها را می‌گیرد. اگر هم برجام احیا شود، کاهش قیمت دلار می‌تواند حاشیه سود شرکت‌ها را کوچک کند که این موضوع منجر به کاهش قیمت سهام آن‌ها می‌شود.

خروج نقدینگی و کاهش ارزش معاملات

اما به‌طورکلی تمایل فعالان بازار سهام، احیای برجام است چراکه شرکت‌ها می‌توانند مراودات بین‌المللی خود را آسان‌تر انجام دهند و نوسانات رو به بالای دلار نیز کسب‌وکار آن‌ها را مختل نمی‌کند.
دیروز مجددا ارزش معاملات خرد بازار سهام کاهش یافت. کاهش حدود ۲۰۰ میلیارد تومانی ارزش معاملات خرد، عاملی مهم و اثرگذار در معاملات امروز خواهد بود. ضمن اینکه سهامداران حقیقی در روز گذشته بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند که نشان از بی‌اعتمادی آن‌ها نسبت به رشد بورس است.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی بورس یک شنبه ۳۰ مرداد

توقیف نماد معاملاتی فولاد مبارکه

احتمال افت شاخص‌ها در دقایق ابتدایی

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز به عدد ۰.۹۵ رسیده که نسبت به‌روز شنبه رقم کوچک‌تری است.
مجموع نماد‌های منفی و مثبت در دقایق پایانی معاملات روز گذشته به سود نماد‌های منفی بود. حدود ۲۷۰ نماد مثبت در مقابل ۳۷۰ نماد منفی، عامل افت شاخص‌ها در دقایق ابتدایی معاملات خواهد بود.
اما از طرفی نوسانات نیمه دوم زمان معاملات هم به این بستگی دارد که قیمت دلار همچنان افت کند یا نه. هرچه زودتر ابهامات موجود در مناسبات بین‌المللی رفع شود، نوسان بورس نیز کمتر خواهد شد.

انتهای مطلب

نظر شما