کد خبر: ۵۲۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد. در حالی که از سپردن اداره کشور به دولت سیزدهم یک سال می‌گذرد، به گفته ی بسیاری از کارشناسان و ناظران هیچ دولتی به‌اندازه دولت سیزدهم، در تاریخ دولت‌های پس از انقلاب، میراث‌دار مشکلات، ضعف‌ها و کاستی‌های برجای‌مانده از دولت قبل از خود نبوده است.

به گزارش تجارت امروز؛ وضعیت بد شاخص‌های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش‌ها که ماحصل سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات نادرست سال‌های پیش از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به گفته آیت‌الله رئیسی در اولین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، نخستین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود.
بدهی دولت به بانک‌ها از ۶۲.۸ هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم با ۵۶۴ درصد افزایش به ۴۱۷.۵ هزار میلیارد تومان رسید. به عبارت ساده‌تر بدهی دولت به بانک‌ها بیش از ۶ برابر شد.
این بدهی بخشی از انبوه بدهی هنگفتی است که از دولت گذشته به دولت سیزدهم به ارث رسیده است.

بدهی کلان برجای‌مانده از دولت قبل
دولت فعلی مکلف است برای افزایش توان وام‌دهی بانک‌ها اقدام به تسویه تدریجی بدهی دولت قبل به بانک‌ها کند. درواقع پولی که دولت قبل خرج کرده، دولت فعلی باید به بانک‌ها باز پس بدهد.

عنوان پایان دولت دهم پایان دولت دوازدهم درصد تغییر
بدهی دولت به نظام بانکی (هزار میلیارد تومان) ۶۲.۸ ۴۱۷.۵ ۵۶۴

دولت سیزدهم در یک سال اخیر نسبت به کنترل بدهی به بانک‌ها موفق عمل کرده است. در یک سال منتهی به خرداد ۱۴۰۱ بدهی دولت به بانک‌ها ۱۴ درصد افزایش یافت، درحالی‌که در یک سال منتهی به خرداد ۱۴۰۰ در دولت گذشته ۴۰ درصد افزایش پیداکرده بود.
درمجموع، در سه فصلی که دولت سیزدهم بر سر کار بوده، رشد بدهی دولت به بانک‌ها به‌شدت نسبت به دولت گذشته پایین آمده و در سطح متوسط ۱۴ درصد مانده است. این در حالی است که متوسط رشد بدهی دولت به بانک‌ها در دولت گذشته ۲۸ درصد بود. به‌عبارت‌دیگر رشد بدهی دولت به بانک‌ها در دولت مردمی نصف شده است.

بدهی کلان برجای‌مانده از دولت قبل

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: