کد خبر: ۵۲۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
به گفته ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، اینترنت پرسرعت حق مردم است و تمام تلاش بر این است که یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن برای استفاده همه مردم فراهم شود.

به گزارش تجارت امروز؛ طبق بررسی‌های انجام شده، شبکه ارتباطی کشور از چهار لایه دسترسی، لایه داخل شهر یا استان که لایه تجمیع گفته می‌شود، لایه بین استان و در نهایت دروازه‌های اینترنت ملی برخوردار است و بر این اساس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران بیان کرد: ما در این چهار لایه چه برای ارتباطات ثابت و چه برای ارتباطات سیار، برنامه‌های متعددی را پیش‌بینی کرده‌ایم که ظرفیت‌های کشور را در این لایه‌ها توسعه دهیم تا شبکه پرسرعت و با کیفیت ایجاد شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در برخی از این لایه‌ها بیش از ۱۰ سال نوسازی صورت نگرفته است، به‌ویژه در لایه شهر‌ها و داخل استان‌ها یا همان لایه تجمیع که در اختیار شرکت مخابرات ایران است؛ بنابراین برای جبران این عقب‌ماندگی یک کار بزرگ پیش رو داریم.
او با بیان اینکه در لایه دسترسی و برای ارتباطات ثابت کار بزرگ پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکار‌ها در دستور کار قرار گرفت ادامه داد: این پروژه یک پروژه راهبردی برای کشور است و حداقل تا سه دهه آینده، کشور را بیمه خواهد کرد.
زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیان کرد: تحقق این پروژه نیازمند یک بسته اجرایی، عملیاتی و حمایتی بود که خوشبختانه در دولت تدوین و تهیه شد و منابع مالی لازم برای آن تأمین شد و کاری که در ابتدا و از نگاه متخصصین غیرممکن به نظر می‌رسید اکنون به یک کار امکان‌پذیر تبدیل‌شده است.
وی با تأکید بر اینکه هدف‌گذاری ما این است که ۲۰ میلیون پوشش را تا پایان دولت سیزدهم ایجاد کنیم گفت: در حال حاضر در ده استان کار شروع‌شده است و تاکنون حدود دو میلیون پوشش ایجادشده است.   تا پایان امسال پنج میلیون پوشش، سال آینده  هفت میلیون پوشش جدید و سال ۱۴۰۳ نیز  هشت میلیون پوشش جدید ایجاد خواهیم کرد تا مجموعاً به ۲۰ میلیون برسد. البته این کار یک کار ملی است و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید پای‌کار بیایند و به این پروژه به‌عنوان یک تکلیف ملی نگاه کنند. در لایه نوسازی شبکه ارتباطی در سطح شهر‌ها و استان‌ها نیز برنامه داریم تا شرکت مخابرات بتواند این لایه شبکه ارتباطی را نوسازی کند. همچنین در لایه زیرساخت نیز پروژه افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه مادر مخابراتی کشور در دست اجرا است که انشالله در دهه فجر این پروژه افتتاح خواهد شد. در حوزه تأمین اینترنت بین‌الملل هم متنوع کردن منابع و مسیر‌های تأمین اینترنت را در دستور کار قرار داده‌ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به برنامه‌های این وزارت خانه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اظهار کرد: تلاش و برنامه وزارت ارتباطات این است که تمام‌کار‌هایی که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شود.
وی با تأکید بر اینکه اعتقادداریم که محصولات ایرانی می‌توانند در بازار‌های بین‌المللی عرضه شوند گفت: به‌زودی نخستین محموله از محصولات دانش‌بنیان ایرانی در «صنعت شبکه» صادر می‌شود.
زارع پور با اشاره به توانمندی شرکت‌های ایرانی در تأمین و راه‌اندازی فیبر نوری در دریا نیز گفت: باافتخار اعلام می‌کنم که ما توان این را داریم که فیبر‌های دریایی را با کمک بخش خصوصی شرکت‌های دانش‌بنیان، هم فیبرکشی و هم تعمیر کنیم و در هفته‌های آتی برنامه‌ای در دریای عمان یا خلیج‌فارس داریم که برای نخستین بار توسط دانش و تخصص ایرانی، تعمیر فیبر‌های نوری زیر دریا را انجام خواهیم داد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور بیان کرد: بحث اقتصاد دیجیتال موضوع بسیار مهمی است و در دولت سیزدهم به شکل ویژه‌ای موردتوجه قرارگرفته است؛ در همین زمینه هیئت دولت سال گذشته اختیارات خود را به یک کارگروه ۱۰ نفر واگذار کرد تا موانع پیش روی توسعه اقتصاد دیجیتال را کنار بزنند.
وی  با بیان اینکه هدف‌گذاری ما این است که سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور به ۱۰ درصد برسد تشریح کرد: اقتصاد دیجیتال سه لایه دارد. هسته اصلی اقتصاد دیجیتال حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است. لایه دوم اقتصاد پلتفرمی و توسعه کسب‌وکار‌های مبتنی بر پلتفرم است. لایه سوم هم کاربرد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سایر بخش‌ها است که امیدواریم در این سه لایه بتوانیم طعم شیرین فناوری را به مردم را بچشانیم.
زارع پور با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات به‌منظور تأمین ارتباطات پایدار و باکیفیت برای زائران اربعین گفت: تلاش خواهیم کرد اینترنت موردنیاز زائران عزیز را در مسیر حرکت زوار در داخل کشور و مخصوصاً در مرز‌ها با استفاده از سایت‌های سیار و تقویت‌کننده‌ها تأمین کنیم. در مرز پرتردد مهران نیز قرار است بالن سازمان فضایی به‌منظور ارائه اینترنت مستقر شود. درباره موضوع کاهش هزینه‌های رومینگ نیز با طرف عراقی در حال رایزنی هستیم و البته به مردم عزیز توصیه می‌کنیم استفاده از سیم‌کارت‌های عراقی را برای کاهش هزینه رومینگ موردتوجه قرار دهند.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: