کد خبر: ۵۲۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰
رشد بخش صنعت سال گذشته ۶ درصد بوده و در ۴ ماهه امسال بخش صنعت ۵ و بخش معدن ۱۰ درصد رشد کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ به گفته‌ی امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، در حوزه تجارت خارجی ۲۷.۳ درصد رشد و ۵۱ میلیارد تومان صادرات داشته ایم؛ بنابراین در مسئله شاخص صادرات عملکرد خوبی داشته ایم. همچنین در صادرات خدمات فنی و مهندسی هم ۴ درصد رشد داشته ایم.


قالیباف گفت: ایران‌خودرو ۵۹ درصد و سایپا ۶۴ درصد رشد تولید داشته است. اگر رفع تحریم‌ها به نتیجه برسد هدف گذاری این دو شرکت نتیجه بخش خواهد بود. ساماندهی بازار خودرو در دستور کار قرار گرفته به همین جهت شاهد کاهش قیمت در بازار خودرو هستیم.
به گفته او، پس از اجرای هر دو مرحله از فروش یکپارچه خودروها، شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد بودیم. این موضوع نشان می‌دهد که فروش خودرو‌ها و قرعه‌کشی بصورت یکپارچه در راستای تحقق هدف خود به‌درستی عمل کرده و التهاب قیمت‌ها در بازار کم کرده است.

بیشتر بخوانید:

آخرین خبر از قیمت خودرو امروز ۱ شهریور ۱۴۰۱

قالیباف این را هم گفت:احتمال رفع ممنوعیت ورود لوازم خانگی به کشور است، ولی به شرطی که به تولید داخل لطمه‌ای وارد نشود. امسال ۱۳ درصد برق بیشتری به بخش صنعت اختصاص داده شده است. در بخش سیمان هم برق را مدیریت کردیم به طوری که امسال تولید رشد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. سخنگوی صمت در خصوص مرحله سوم قرعه کشی خودرو در شهریور گفت:شرکت‌ها باید توان تولید خودرو‌ها خود را (اندازه تولید) بسنجد که اگر بتوانند به تعهد خود عمل کنند.
او با اشاره به ارزش‌گذاری سهام خودروسازان گفت: در حال حاضر قیمت گذاری موثر در این خصوص انجام شده و قرار است در هفته دولت و با حضور وزرای صمت، اقتصاد و مراجع زیر صلاح این سهام به افراد واجد شرایط اختصاص پیدا می‌کند. سقف قیمت خودرو‌های وارداتی ۲۰ هزار دلار است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: