کد خبر: ۵۲۱۷۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
نرخ تورم سالانه مرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوار‌های کشور به ۴۱,۵ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۱.۰ واحد درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت امروز؛ نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور کاهش یافت؛ منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ۱۴۰۱ به عدد ٥٢,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٥٢.٢ درصد بیشتر از مرداد ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ١,٨ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ٥.٦ واحد درصدی به ۸۰.۴ درصد رسیده و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» بدون تغییر ٣٦.٩ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ٥١,١ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٧ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٥٨.٤ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور کاهش پیدا کرد؛ منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه مرداد ۱۴۰۱ به ۲,۰ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٦ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٤ درصد و ٢.٤ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۲,۰ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۲.۵ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ١.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.١ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور افزایش یافت؛ منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه مرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوار‌های کشور به ٤١,٥ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱,۰ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 

بیشتر بخوانید:

تورم چگونه پیش می رود؟

بدهی کلان برجای‌مانده از دولت قبل

آزادشدن ۱۲۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران بعد از توافق برجام


هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۰.۹ درصد و ٤٤.٤ درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری ۰.۹ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی­» (سس مایونز و سس گوجه فرنگی) و گروه «نان و غلات» (کیک و بیسکویت) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو)، گروه «هتل و رستوران» (غذا‌های سرو شده در رستوران) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین در ماه جاری گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) و گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته‌اند.


درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری


دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مردادماه ۱۴۰۱ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٩,٥ درصد برای دهک دهم تا ٤٦.٤ درصد برای دهک اول است.

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: