کد خبر: ۵۲۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸
وضعیت بورس در روز گذشته ۱ شهریور وضعیت خوبی داشت؛ با اینکه شاخص کل، چندان رشدی نکرد اما موارد مختلفی در جریان معاملات مشاهده شد که نشان دهنده این است که اعتماد سرمایه گذاران به آرامی باز می گردد.

به گزارش تجارت امروز؛ تقریبا تا دو هفته‌ی گذشته، سرمایه گذاران نسبت به بازار سهام دید بسیار منفی داشتند و برای مدتی طولانی در حال خارج کردن سرمایه‌های خود از این بازار بودند؛ اما این وضعیت بالاخره به پایان رسید و ورود پول به بازار سهام اتفاق افتاد تا اینکه دوباره این جریان ورود پول قطع شد و برای مدت ۷ روز کاری خروج پول انجام شد؛ اما روز گذشته دوباره ورود پول به بازار سهام اتفاق افتاد و سرمایه گذاران حقیقی پول جدید به بازار تزریق کردند. گرچه رقم تزریق پول حقیقی‌ها کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان بود، اما به همین اندازه هم امیدوارکننده است.

بیشتر بخوانید:

شاخص کل بورس در اولین روز شهریور منفی میشود؟

قدرت خریداران افزایش یافت

شاخص قدرت خریداران حقیقی هم دیروز به سطوح خوبی رسید. دیروز این شاخص به عدد ۱.۲۲ رسید که قدرت بیشتر خریداران حقیقی در مقابل فروشندگان حقیقی را نشان می‌دهد. طی مدتی که بورس افت می‌کرد، این شاخص همیشه کمتر از عدد ۱ بود و فروشندگان قدرت بیشتری نسبت به خریداران داشتند.
در خرداد هم که بورس رشد می‌کرد، این شاخص در حوالی همین عدد ۱.۲ بود و حالا دوباره قدرت خریداران حقیقی به همان میزان شده است.

برتری تعداد نماد‌های مثبت

ارزش معاملات نیز دیروز رشدی حدودا ۷ درصدی داشت و به بالای ۳ هزار میلیارد تومان رسید. رشد ارزش معاملات مهم‌ترین اتفاقی بود که دیروز رخ داد و اهمیت آن حتی بیشتر از ورود پول حقیقی و افزایش قدرت خریداران حقیقی بود. افزایش ارزش معاملات نشان می‌دهد بازار به سمت رونق حرکت می‌کند.
البته این افزایش ارزش معاملات باید ادامه‌دار باشد که اگر در کنار افزایش ارزش معاملات، تزریق پول حقیقی‌ها هم اتفاق بیفتد شرایط برای رشد بورس بسیار هموارتر می‌شود.
با توجه به معاملات بازار در روز گذشته، برای امروز می‌توان رشد شاخص‌ها و قیمت سهام را متصور بود. ازآنجاکه شیب شاخص در نیمه دوم معاملات صعودی بوده، امروز هم بورس می‌تواند مثبت باشد. از طرفی تعداد نماد‌های مثبت در دقایق پایانی معاملات روز گذشته تقریباً بیش از ۴ برابر تعداد نماد‌های منفی بود که این برتری در تعداد نماد‌های مثبت می‌تواند نوید یک بازار سبز در روز جاری را بدهد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: