کد خبر: ۵۲۱۷۹
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
در قانون جدید مجلس، قرار است فرایند دو یا سه ساله‌ای که پیش روی زنان برای درخواست مهریه است، کاهش یابد و به صورت شرعی که عندالمطالبه است تا برای زنان راحت‌تر شود.

به گزارش تجارت امروز؛ باوجوداینکه نسبت به گذشته تعداد زندانیان مهریه کمتر شده است، اما همچنان پرونده‌های مربوط به مهریه روی میز دادگستری انبوه است. بر اساس آمار زندانیان بدهکار مهریه، در سال ۱۴۰۰ حدود هزار زندانی مهریه در زندان‌ها بوده‌اند که این نشان می‌دهد باوجود قوانین بی‌شمار در رابطه با مهریه بازهم زندانی مهریه داریم.
بااینکه در اسفند ۱۳۹۰ ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده با پرداختن به موضوع مهریه سفره مهریه‌های نجومی را برچید و بر اساس عرف آن زمان ۱۱۰ سکه سقف گرفتن مهریه تعیین و در مجلس تصویب شد، اما هنوز هم هستند افرادی که تمکن مالی پرداخت همین ۱۱۰ سکه را هم ندارند و بازهم به زندان می‌روند.
این‌طور به نظر می‌رسد که قوانین سخت‌گیرانه، کاهش میزان مهریه و تعیین سقف برای این موضوع بااینکه از حجم زندانیان مهریه کاسته، اما هنوز نتوانسته حجم پرونده‌های مربوط به مهریه را کاهش دهد. همین مسئله باعث شد که کرسی نشینان مجلس به فکر تصمیمات تازه‌ای باشند و بازهم قوانین مربوط به مهریه را تغییر بدهند. تغییراتی که در قانون اجرای محکومیت‌های مالی، ماده مربوط به اعسار و سایر ضوابط قانونی مربوطه روند مطالبه مهریه را عوض خواهد کرد.
در قانون جدید مهریه ابتدا مطرح‌شده اشخاصی که اقساط مهریه عقب‌مانده دارند یا دائماً به عقب می‌افتد دیگر به شکل سابق پرونده‌ای در دادگستری برای این فرد تشکیل نخواهد شد.
در قانون جدید مجلس، قرار است فرایند دو یا سه‌ساله‌ای که پیش روی زنان برای درخواست مهریه است، کاهش یابد و به‌صورت شرعی که عندالمطالبه است تا برای زنان راحت‌تر شود. همچنین در قانون جدید تا ۱۴ سکه معاف از حق ثبت‌شده است و تا ۱۰۰ سکه ۱/۱ درصد و از ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه ۲ درصد و از ۲۰۰ سکه به بالا ۱۵ درصد مالیات در قانون دیده‌شده است؛ یعنی افرادی که می‌خواهند سند ازدواج خود را دریافت کنند باید مبلغی را به‌حساب دولت واریز کنند.

بیشتر بخوانید: 

اولویت ستاد دیه با زندانیان زن و مهریه

فائزه هاشمی: رئیسی تصمیم‌گیر نیست؛ او را اداره می‌کنند

نکته اینجاست که این قوانین تنها در مرحله طرح هستند و در کمیسیون تخصصی مجلس (حقوقی و قضایی) در دست بررسی قرار دارند، ولی برخی فعالان حقوق زنان معتقدند این تغییرات باعث مشکلات زیادی برای زنانی می‌شود که قصد طلاق گرفتن یا مطالبه مهریه خود رادارند. اینجاست که به نظر می‌رسد، چون تغییرات مربوط به قوانین مطالبه و اخذ مهریه در سال‌های اخیر زیاد بوده و روند موجود چندان مورد رضایت زنان نیست، احتمال تغییر در قوانین مرتبط با مهریه چندان جدی نخواهد بود. به‌بیان‌دیگر نباید انتظار داشت یک‌شبه و با یک طرح مجلس، قوانین مربوط به مطالبه مهریه که به‌صورت خودکار روی روابط بین زوجین در خانواده‌های دارای اختلاف اثر دارد، تغییر اساسی پیدا کند.

انتهای مطلب
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: