کد خبر: ۵۲۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷
در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته بورس تهران سیگنال های خوبی صادر کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ گرچه بازار هنوز در انتظار شنیدن خبر‌های قطعی‌تر از مذاکرات هسته‌ای است، اما فعلا به استقبال نتیجه مثبت این مذاکرات رفته و وضعیت معاملات نشان می‌دهد سرمایه گذاران بورسی، احتمال احیای برجام را بیشتر از احتمال شکست مذاکرات می‌دانند.
با این حال باید در انتظار ادامه دار شدن این وضعیت ماند و اگر شاخص‌های مختلفی که در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه سیگنال مثبت صادر کرده اند ادامه دار نباشند، دوباره بازار به وضعیت سابق برمی گردد و افت می‌کند. فعلا وضعیت به این شکل است که ارزش معاملات خرد با رسیدن به سطح ۳۷۰۰ میلیارد تومانی، رشد خوبی را ثبت کرده و جهش قابل توجهی داشته است. اگر در طول این هفته هم ارزش معاملات خرد روند افزایش داشته باشد و به بالای ۴۰۰۰ میلیارد تومان برسد، با اطمینان بیشتری می‌توان درباره یک رشد میان مدت در بازار صحبت کرد. 


قدرت خریداران حقیقی زیاد شد

برای آغاز روند‌های صعودی، هیچ چیزی به اندازه رشد ارزش معاملات با اهمیت نیست. ضمن اینکه همزمان با رشد بازار و شاخص ها، ارزش معاملات نیز باید رشد کند. اما درصورتی که قیمت‌ها رشد کنند و ارزش معاملات رشد خاصی نداشته باشد، این موضوع می‌تواند سیگنالی برای پایان رشد قیمت‌ها باشد.
در بخش ورود و خروج پول حقیقی‌ها نیز طی روز‌های سه شنبه و چهارشنبه تزریق پول انجام شد که امیدوارکننده است. همچنین تعداد نماد‌های مثبت در دقایق پایانی معاملات روز چهارشنبه تقریبا ۵ برابر تعداد نماد‌های منفی بود که بخشی از این تقاضا به معاملات امروز سرایت می‌کند.
با این حساب در ابتدای معاملات امروز شاخص‌ها به احتمال فراوان سبز رنگ خواهند شد. البته باید دید خبر‌هایی که از مذاکرات هسته‌ای منتشر می‌شود چه اثری بر معاملات می‌گذارند که اگر از این جهت شوکی به بازار وارد نشود، می‌توان تا پایان معاملات شاهد رشد شاخص‌ها و قیمت نماد‌ها بود.

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: