کد خبر: ۵۲۲۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲

بیت کوین ۱۹ هزار دلار سقوط کرد

در روز گذشته سمپوزیوم اقتصادی «جکسون هول» در آمریکا برگزار شد و سخنان جروم پاول رئیس بانک مرکزی ایالات‌متحده پس‌ازاین رویداد، نشان از قاطعیت تمام‌قد فدرال رزرو برای کنترل تورم این کشور حتی به قیمت حرکت به سمت یک دوره رکودی داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ سمپوزیوم «جکسون هول» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویداد‌های اقتصادی جهان، نشستی سالانه است که هرساله بر یک موضوع مهم اقتصادی که کشور‌ها با آن مواجه هستند، تمرکز می‌کند. شرکت‌کنندگان این نشست، بانکداران برجسته بانک‌های مرکزی دنیا، وزرای دارایی، صاحب‌نظران دانشگاهی و بازیگران مطرح بازار‌های مالی از سراسر جهان هستند.
گردهمایی امسال ازآن‌جهت اهمیت داشت که اقتصاد‌های بزرگ جهان در حال حاضر با مشکلات زیادی ازجمله تورم بالادست و پنجه نرم می‌کنند و صحبت‌ها و اظهار نظرات افراد حاضر در این گردهمایی می‌تواند مسیر آینده اقتصاد بسیاری از کشور‌های توسعه‌یافته را ترسیم کند.
طی چند ماه گذشته تورم کم‌سابقه‌ای اقتصاد آمریکا را با چالش‌های جدی مواجه کرده و سیاست‌های انقباضی اخیر فدرال رزرو تا حدودی ترمز افزایش قیمت‌های اخیر را کشیده است. بااین‌وجود سخنان پاول و سیاست‌های پیش روی آن‌ها برای مهار تورم، برای فعالان اقتصادی و بازار‌های سرمایه‌گذاری مانند سهام، بازار‌های کالایی و کریپتوکارنسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.
سخنان مرد اول بانک مرکزی آمریکا شاید مطلب جدیدی را نسبت به گذشته ارائه نداد، اما چیزی که به‌طور کاملاً واضح از صحبت‌های وی نتیجه می‌داد، قاطعیت بی‌چون‌وچرای فدرال رزرو برای مهار تورم به هر قیمتی بود.
پاول تأکید کرد که علی‌رغم کاهش تورم در ماه گذشته، آن‌ها با جدیت و به‌شدت قبل به سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره ادامه خواهند داد، هرچند که این تصمیمات منجر به وقوع رکود اقتصادی گسترده شود.
رکود اقتصادی ترمزی برای بازار‌ها
تاکنون فدرال رزرو در برابر پذیرش رکود بسیار محتاط عمل کرده است، اما شاخص‌ها نشان از احتمال وقوع یک شرایط بحرانی در سطح دنیا دارند.
کمی قبل‌تر از شروع گردهمایی «جکسون هول»، دو آمار مهم نیز منتشر شد که نکات درخور توجهی دارند. شاخص مصرف شخصی (Personal Spending) برای ماه جولای در حالی عدد ۰.۱ درصد را به ثبت رساند که انتظارات حول ۰.۴ درصد می‌چرخید و در ماه گذشته نیز ۱.۱ درصد بود. در سمتی دیگر شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (Personal Consumption Expenditures) که به‌اختصار به آن PCE نیز گفته می‌شود و نماگری (متفاوت از CPI) برای سنجش افزایش هزینه‌هاست، در ماه جولای کاهش یافت. این شاخص در بازه ماهانه با کاهش ۰.۵ درصدی نسبت به ماه قبل، عدد ۰.۱ درصد را به ثبت رساند که ۰.۲ درصد از انتظارات نیز کمتر بود و در بازه سالانه نیز با ثبت ۴.۶ درصد، ۰.۱ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. باوجوداینکه بخشی از این کاهش مربوط به پایین آمدن هزینه بنزین بوده است، این موضوع نشان می‌دهد که سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو تا حدودی کارساز بوده و تقاضا هم سو باعرضه درحالی‌که کاهش است، اما نکته مهمی که شاید کمتر به آن توجه شود، احتمال حرکت آهسته و آرام شاخص‌های خرد به سمت رکود است. طی ماه‌های گذشته، روند مناسب این دو داده، از اصلی‌ترین اسنادی بود که مخالفان ورود اقتصاد به رکود به آن اتکا می‌کردند، اما اکنون به نظر می‌رسد که شرایط درحالی‌که تغییر است. حتی در شاخص دیگری به نام انتظارات تورمی دانشگاه میشیگان، شاهد کاهش چشم‌انداز تورم در ماه‌های آینده هستیم به‌طوری‌که این نماگر با ثبت عدد ۴.۸ درصد، با کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به ماه قبل همراه شده است.
در شرایط کنونی شاید به نظر برسد تورم در حال کنترل است، اما شدت سیاست‌های انقباضی و ترس از رکود اقتصادی سایه سنگینی بر تمامی بازارها، به‌خصوص بازار‌های پر ریسک مانند سهام و کریپتوکارنسی خواهد بود.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین

۲۰ هزار دلار حمایت بسیار محکمی محسوب می‌شود. در ریزش‌های قیمتی چند مدت اخیر، نهنگ‌ها تلاش زیادی برای حفظ این سطح کرده‌اند. آن‌ها با حجم بالای خریدی که انجام داده‌اند مانع از افت بیشتر قیمت شده‌اند. همچنین بیت کوین در سقوط قیمتی که تجربه کرد مدت‌زمان زیادی در زیر این محدوده باقی نماند.
در حال حاضر اگر قیمت در زیر ۲۰ هزار دلار تثبیت شود مهم‌ترین حمایت پیش روی این رمز ارز ۱۸ هزار دلار و سپس حوالی ۱۵ الی ۱۶ هزار دلار خواهد بود.
در تایم فریم هفتگی اغلب اندیکاتور‌ها هنوز از منطقه اشباع فروش فاصله چندانی نگرفته‌اند.
درگذشته هرگاه RSI در این حوالی قرارگرفته بود، خروج از وضعیت اشباع فروش چندین ماه به درازا کشیده بود. در حال حاضر اگر قرار باشد مجدداً تاریخ تکرار شود بیت کوین نیازمند زمان بیشتری برای ریکاوری است.
همچنین بیت کوین بعد از بازیابی حمایت میانگین متحرک ۲۰۰ هفتگی مجدداً با یک کندل قوی در زیر آن قرار گرفت که ممکن است مدتی در زیر این منطقه باقی بماند.
نکته امیدوارکننده این است که همچنان خط روند صعودی بلندمدت بیت کوین حفظ‌شده، اما اکنون قیمت دقیقاً بر این خط روند مماس است. لازم به ذکر است که ۲۰ هزار دلار ازاین‌جهت که مصادف با این حمایت داینامیک است، دارای اهمیت زیادی است.

 تا زمانی که کندل هفتگی در بالای این خط روند بسته شود، روند صعودی بلندمدت حفظ‌شده است. در صورت از دست رفتن آن احتمالاً بیت کوین برای مدتی در فاز رنج ادامه دهد، هرچند که ممکن است با کاهش قیمت نیز همراه باشد.

انتهای مطلب

نظر شما