کد خبر: ۵۲۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم ترس کشورش از پیشرفت برنامه هسته ای ایران و ادعای نخ نمای دستیابی به سلاح هسته ای، افزود که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

به گزارش تجارت امروز؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: پیگیری مذاکرات برجام در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است و به این مذاکرات ادامه خواهیم داد و در پاسخ به سوالی درباره زمان اعلام نظر ایران گفت که نمی‌تواند تاریخ دقیقی برای دریافت نظرات ایران در مورد پاسخ کاخ سفید به پیشنهاد اتحادیه اروپا مشخص کند.
 وی درعین‌حال افزود: تبادل اطلاعات و گفتگو‌ها از طریق اتحایه اروپا صورت می‌گیرد.
 معاون ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره احتمال بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران در آژانس بین‌المللی اتمی پس از احیای برجام ادعا کرد تنها راه بسته شدن پرونده ایران در آژانس، ارائه پاسخ‌های قانع‌کننده از سوی تهران است.
وی بدون اشاره به کارشکنی‌های واشنگتن و زیاده‌خواهی‌هایش و نیز نفوذ در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد: بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران منوط به این است که مدیرکل آژانس به شورای حکام اعلام کند مسائل باقیمانده پرونده ایران حل‌وفصل شده است.
پاتل همچنین گفت که دولت بایدن با وضع هرگونه شرطی بین اجرای مجدد برجام و توقف تحقیقات آژانس در رابطه با تعهدات قانونی ایران مخالف است.
تبادل نظرات درباره آخرین نسخه از پیش‌نویس توافق نهایی در حالی جریان دارد که رسیدن به توافق نهایی علاوه بر رفع مؤثر و پایدار تحریم‌ها از مسیر مختومه شدن ادعا‌های سیاسی پادمانی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران می‌گذرد.

بیشتر بخوانید:

آزادشدن ۱۲۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران بعد از توافق برجام

نسبت به حصول توافق برجام نه خوشبین هستم و نه بدبین، باید به مسائل واقع‌بینانه نگاه کنم


 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سه سال پیش ادعا‌هایی را درباره آنچه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در مکان‌هایی در ایران خواند، مطرح کرده است. این ادعا نخستین بار از سوی نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی مطرح شد و پس‌ازآن توسط رسانه‌ها و مذاکره‌کنندگان غربی دامن زده شد.
جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعا‌های مطرح‌شده همواره تأکید کرده است که تعهدات کشور‌ها در حوزه پادمان نامحدود نیست. ایران در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز برای طرف مقابل تشریح کرد که برجام نباید از طرف غرب گروگان مسائل و ادعا‌هایی باشد که باهدف اعمال فشار بر ایران مطرح‌شده‌اند.
دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز  ۱۷ مردادماه با بازگشت هیئت‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.
برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکار‌های به‌روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.
جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست‌های خود را درباره پیشنهاد‌های اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین  ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریورماه (۲۴ اوت) نظر خود را دراین‌باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.
در پی پایان یافتن این دور از مذاکرات، مقامات  آمریکایی و اتحادیه اروپا ادعا کردند که متن نهایی به همه طرف‌ها ارائه‌شده که قابل‌تغییر نخواهد بود و بایستی یا پذیرفته شود و یا شکست مذاکرات اعلام شود که این ادعا از سوی مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد که با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام کرد که توافقی (در مورد مذاکرات هسته‌ای) به دست نیامده است، زیرا تا زمانی که در مورد همه مسائل توافق نشود، توافقی وجود نخواهد داشت.
گفتگو‌ها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب به‌ویژه ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان طرف نقض‌کننده توافق سال ۹۴ است.
هیات جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین‌شده است و اینکه موضوعی نباید به‌عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند و به دنبال توافقی است که در آن انتفاع اقتصادی مردم تأمین، تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. از این منظر، اگر طرف مقابل مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل‌اتکا را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: