کد خبر: ۵۲۲۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۹
در شرایطی که سرمایه گذاران منتظر کاهش تولید اوپک به خاطر حمایت از آن هستند و رییس فدرال‌رزرو آمریکا از کند شدن رشد اقتصاد این کشور خبر داده، قیمت نفت بسیار بی ثبات است.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز ۷ شهریور ۱۴۰۱، با ۱ دلار و ۶ سنت معادل ۱.۰۵ درصد افزایش به ۱۰۲ دلار و ۵ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۹ سنت معادل ۱.۱۷ درصد افزایش، ۹۴ دلار و ۱۵ سنت معامله می‌شود.
جروم پاول، رییس بانک فدرال‌رزرو آمریکا در سخنرانی خود در روز جمعه که باعث بی‌ثباتی بازار‌های سهام و تقویت ارزش دلار شد، گفت: رشد اقتصاد آمریکا برای مدتی آهسته خواهد شد و مشکلاتی برای خانواده‌ها و کسب‌وکار‌ها به وجود می‌آورد.
شاخص دلار همچنان روبه افزایش بوده و به ۱۰۹.۱۶ رسیده است، یعنی ۰.۳ درصد افزایش در اولین ساعات تجارت در روز دوشنبه. بالا رفتن ارزش دلار بر قیمت نفت هم تأثیر می‌گذارد، چون خرید آن را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

میزان قاچاق کالا به ایران با فروش نفت کشور همتراز شد

افت صادرات نفت ایران، یک ادعای دروغین!

قیمت نفت همچنین با اظهارات وزیر انرژی عربستان و سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس موردحمایت قرارگرفته است. این کشور‌ها از کاهش احتمالی تولید جهت متعادل کردن بازار خبر داده‌اند.
امارات از رویکرد عربستان در مورد سیاست تولید حمایت کرده و وزیر نفت عمان هم اعلام کرده موافق تلاش‌های اوپک پلاس برای حفظ ثبات بازار است.
طبق گفته منابع اوپک، در صورت امضای قرارداد اتمی برجام و لغو تحریم‌های صادرات نفت ایران، این گروه تولید خود را باهدف جبران افزایش تولید ایران پایین می‌آورد.
پیشرفت مذاکرات اتمی بین ایران و آمریکا تمرکز تاجران نفت را دوباره بر تعادل بین عرضه و تقاضا بازگردانده است.
همچنین بالا رفتن قیمت گاز طبیعی در اروپا تولیدکنندگان برق و صنایع این قاره را به استفاده از دیزل و نفت تشویق کرده که باعث بالا رفتن تقاضا شده است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: