کد خبر: ۵۲۲۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
محدودیت اعمال‌شده بر سقف وام‌دهی بانک‌ها، به معنای عدم تسهیلات‌دهی نیست.

به گزارش تجارت امروز؛ بنا به گفته‌ی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گذاشتن سقف روی ترازنامه بانک‌ها برای کاهش قدرت خلق اعتبار و کنترل نقششان بر تورم زایی صورت گرفته که این مساله توسط بانک مرکزی در حال مدیریت است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بانک مرکزی اعلام کرده است تا فلان مقدار می‌توانید تسهیلات دهید و بیشتر از آن را نمی‌توانید انجام دهید؛ چراکه دارایی بانک‌ها کم است و مجبور می‌شوید از ذخایر بانک مرکزی برداشت کنید که تورم زاست.

بیشتر بخوانید:

حقوق وزرای رئیسی چقدر است؟

بدهی کلان برجای‌مانده از دولت قبل

پرداخت تسهیلات ازدواج ۴۰ درصد رشد کرد

وی بابیان اینکه محدودیت اعمال‌شده بر سقف وام‌دهی بانک‌ها باعث کاهش اثر تورمی می‌شود گفت: این مسئله به معنای عدم تسهیلات دهی بانک‌ها نیست بلکه برای آن سقف معین می‌کند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه این قانون مشمول همه بانک‌هاست، در تشریح این محدودیت گفت: فرض کنیم به فردی اجازه برداشت از درآمد خود را بدهید، ولی برای این برداشت سقفی تعیین می‌کنید مثلاً بگویید ماهیانه بیشتر از فلان قدر نمی‌توانید از حساب من بردارید، این مسئله به معنای ممنوع کردن برداشت از حساب من نیست بلکه فقط آن را محدود کرده‌ام.
وی افزود: بانک‌ها اگر دارایی‌هایشان را مولد کنند مثل املاک و ... با افزایش نقدینگی می‌توانند تسهیلات بیشتری دهند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم  تورم را کنترل کنیم باید در برابر خلق اعتبار بانکی بایستیم همه جای دنیا خلق پول را مدیریت می‌کنند و تورم هم ندارند.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: