کد خبر: ۵۲۲۵۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷
در مردادماه سال جاری، به دلیل اختلال در سرعت اینترنت، فروش فروشگاه های اینستاگرامی تا 50 درصد و بازدید آن ها تا 35 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ نکته قابل توجه در بررسی این آمار‌ها تناقضی است که افزایش تعداد فروشگاه‌های اینستاگرامی با کاهش میزان فروش دارد. بر همین اساس علی‌رغم رشد ۲۵ درصدی تعداد فروشندگان فعال، در مرداد مجموع فروش انجام شده توسط فروشندگان فقط ۱۰ درصد رشد کرده است.
کاهش کیفیت و سرعت اینترنت و از سویی دیگر اختلالاتی که در این حوزه ایجاد شد به طور قطع بر کاهش فروش اینستاگرامی اثرگذار بوده است؛ اما کنار کاهش قدرت خرید مردم و افزایش تورم، پازل چرایی کاهش فروش اینترنتی را کامل خواهد کرد.
محصولاتی که در فروشگاه‌های اینترنتی و به ویژه در جایی مثل اینستاگرام به فروش می‌رسند کمتر درگروه کالا‌های اساسی و ضروری قرار می‌گیرند. باید گفت در شرایطی که مشکلات معیشتی و آسیب‌های اقتصادی حاصل از تورم سفره خانواده‌ها را کوچک‌تر می‌کند، حذف خرید‌های غیرضروری در اولین فرصت شکل می‌گیرد.
اما مقایسه بازدید از این فروشگاه‌ها با یک ماه قبل، احتمالا ارتباط قابل توجهی با مشکلات معیشتی نخواهد داشت و میتوان ادعا کرد این موضوع به طور مستقیم حاصل کاهش امکان دسترسی به اینستاگرام است.

کاهش ۳۵ درصدی بازدید از فروشگاه‌های اینستاگرامی

با بررسی تک‌به‌تک ۱۰ فروشگاه برتر در تیرماه و مقایسه بازدید همان فروشگاه‌ها در مردادماه، بازدید آن‌ها تا ۳۵ درصد کاهش‌یافته است. نکته قابل‌توجه این است که این کاهش علی‌رغم افزایش فعالیت‌های بازاریابی این فروشگاه‌ها از ابتدای مرداد هم‌زمان با شروع اختلالات اینترنت بوده است. در تیرماه حدود ۳۰ هزار فروشگاه اینستاگرامی وجود داشتند که این رقم در مردادماه به بیش از ۳۶ هزار فروشگاه افزایش‌یافته است. در حال حاضر هم ۴۰۰ هزار فروشگاه فعال ایرانی در اینستاگرام مشغول به فعالیت هستند و معیشتشان از طریق این پلتفرم تأمین می‌شود.
حالا با توجه به افزایش قابل‌توجه مشکلات معیشتی و در شرایطی که کسب‌وکار‌های کوچک پنجره فروش محصول خود را در اینستاگرام ساخته و ایجاد کرده‌اند؛ کاهش امکان دسترسی به این پلتفرم زنگ خطری جدی است. این زنگ خطر نه‌تن‌ها برای حوزه فروش آنلاین که در مسیر تکنولوژی توسعه‌یافته جدی است، بلکه منجر به افزایش چالش‌های معیشتی نیز خواهد شد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: