کد خبر: ۵۲۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۴
بورس تهران هفته قبل را بی رمق تمام کرد و برای معامله‌گران دلچسب نبود. در عین حال در میان این بی‌رمقی می‌توان نمادهایی را پیدا کرد که بازدهی خوبی را برای سهامدارن خود به ارمغان آورده‌اند.

به گزارش تجارت امروز؛ نماد شپاکسا به‌عنوان برترین نماد در بازدهی از ابتدای شهریورماه تاکنون بوده و حدود ۲۰ درصد بازدهی داشته است. 
دیگر نماد بورس تهران که از ابتدای شهریورماه تا پایان هفته پیش بازدهی خوبی را کسب کرده نماد فرآور بوده که در رقابت با شپاکسا خودش را به حوالی بازدهی ۲۰ درصدی رسانده است.
اما در فرابورس تهران هم نماد‌های ثرود و ثغرب به ترتیب با ۲۱ و ۲۰ درصد بازدهی مثبت همراه شدند.
در سمت مقابل نماد غاذر با منفی ۱۷ درصد در بین اهالی بورسی و نماد پخش هم با افت ۵ درصدی در بین اهالی فرابورسی بدترین عملکرد را برای هفته ابتدایی شهریورماه رقم زدند تا بازار وارد هفته دوم شهریورماه شود.
اما با نگاه به شاخص بورس و بررسی آن می‌توانیم یک الگوی هارمونیک را در شاخص کل در تایم‌فریم زمانی بلندمدت پیدا کنیم. شاخص در یک کانال صعودی قرار دارد که به خط میانی کانال واکنش نشان داده و مسیر اصلاحی را انتخاب کرده است.  
اما برای این الگوی هامونیک و یا بهتر بگویم برای موج رشدی بازار که از ابتدای بهمن ۱۴۰۰ آغازشده و تا اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ ادامه‌دار بود می‌توان اهداف فیبوناچی روی ۳۸ درصد، ۵۰ درصد و ۶۱ درصدی را در نظر گرفت. رسیدن یا نرسیدن شاخص کل به این اهداف مدنظر ما نیست و تنها به اهداف استانداری که برای موج‌ها و الگو‌ها تعریف‌شده است اشاره می‌کنیم.
حالا چند وقتی است که شاخص خود را روی محدوده ۵۰ درصدی فیبوناچی قرار داده است و نیمی از موج صعودی قبلی خود را اصلاح‌کرده است.
در تایم‌فریم کوتاه‌تر می‌توانیم یک الگوی هارمونیک کوچک‌تر دید. جایی که بازار شروع به ریزش کرده است یعنی همان اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ تا هفته اول شهریورماه.
بازهم در تایم کوتاه‌تر می‌توانیم به یک الگوی کلاسیک احتمالی اشاره‌کنیم و بگویم در صورت تائید این الگو شاهد رشد شاخص هستیم. اما در صورت از دست رفتن سطح حمایتی مدنظر و به‌طورکلی سطح حمایتی میانگین ۲۰۰ روزه شاخص شاهد افت در بازار خواهیم بود.
تمامی این عوامل نشان از اصلاح بازار برای روز‌های آتی است، اما کافی است تا اخبار و حوادث گوناگونی رخ دهد تا همه معادلات را برهم زند؛ و باید همیشه این موضوع را مدنظر داشت که «تن‌ها چیزی که ثابت می‌ماند، تغییرات است».
در کنار بررسی نموداری باید عوامل بنیادی بازار را هم مدنظر داشت که برای هر صنعت و گروه متفاوت است. عواملی، چون داستان برجام که می‌توان آن را در سه سناریو عدم وقع، احیای برجام و یا حفظ وضع موجود موردبررسی قرار داد.
عاملی که روی تأمین مواد اولیه وارداتی شرکت‌ها، هزینه نقل‌وانتقال ارز، هزینه‌های حمل‌ونقل‌های بین‌المللی و داخلی، تخفیفات و نحوه فروش شرکت‌های صادرات محور و نرخ دلار اثرگذار است.

پیش بینی بورس امروز ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: