کد خبر: ۵۲۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷

قیمت بنزین افزایش می یابد؟

معاون وزیر نفت به تازگی از کاهش ۱۰۰ لیتری سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی خبر داده است. بر این اساس، سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی از ۲۵۰ لیتر در ماه به ۱۵۰ لیتر در ماه در سراسر کشور کاهش یافت.

به گزارش تجارت امروز؛ به گفته مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش، میانگین مصرف بنزین در ایران، طی چهارماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱، به حدود ۱۰۱ میلیون لیتر در هر روز رسیده است این درحالی است که میزان توزیع سراسری بنزین در همین محدوده زمانی، حدود ۱۰۷ میلیون لیتر بوده است. گذشته از این پیش بینی می‌شود به دلیل افزایش سفر‌های تابستانی در این ماه، مصرف بنزین در شهریور ماه رکورد بزند و به ۱۳۵ میلیون لیتر برسد. این قضیه باعث کشور را آبستن کسری بنزین شدیدی خواهد کرد. چرا به گفته مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، روزانه بین ۹۴ تا ۱۰۴ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود و اختلاف میزان تولید و مصرف، باعث اختلاف معنادار در این امر نسبت به سال گذشته شده است. چرا که میزان مصرف روزانه بنزین در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ تنها ۸۷ میلیون لیتر بوده است و اکنون مصرف بنزین از تولید آن پیشی گرفته است و حتی ممکن است، کشور را به وارد کننده بنزین تبدیل کند. تصمیم دولت مبنی بر کاهش سهمیه بنزین آزاد می‌تواند به علت افزایش مصرف بنزین باشد و حتی ممکن است دولت در سال آینده به فکر افزایش قیمت بنزین نیز باشد.

علت کم شدن سهمیه سوخت چیست؟

معاون وزیر نفت درباره علت کم شدن سهمیه سوخت گفته که متوسط مصرف سوخت خودرو‌های داخلی ۱۰ لیتر به ازای پیمایش هر ۱۰۰ کیلومتر است که سهمیه ۲۵۰ لیتری بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت خودرو‌های شخصی رقم بسیار بالایی بود که به ۱۵۰ لیتر کاهش یافت. سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ۱۵۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت خودرو‌های شخصی پابرجاست و فقط سهمیه دوم یعنی سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی کاهش‌یافته است.

بیشتر بخوانید:

کاهش ۱۰۰ لیتری سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی

کاهش سهمیه بندی بنزین!

روند صعودی مصرف بنزین آزاد

وعده وزیر صمت برای استاندار‌های خودرو‌های داخلی در خصوص مصرف بهینه سوخت

بر اساس اعلام سازمان محیط‌زیست، میانگین استاندارد خودرو‌های کشور ما، «یورو ۲» است؛ یعنی مصرف سوخت بالایی دارند و درمجموع در هر ۱۰۰ کیلومتر، حدود ۱۰ لیتر سوخت می‌سوزانند و گفته می‌شود وزارت صمت قصد دارد تا سال ۱۴۰۴ میزان مصرف بنزین خودرو‌های داخلی در هر ۱۰۰ کیلومتر را به ۶.۸ لیتر کاهش دهد. البته باید توجه کرد که تولید خودرو با استاندار‌های یورو برای خودروساز‌ها چندان اولویتی ندارد و تا زمانی که ضمانت اجرایی برای رعایت این استاندار‌ها وجود نداشته باشد، خودروساز‌ها خود را ملزم به رعایت آن نمی‌دانند. جالب است بدانید خودروی برقی کرمان موتور هم قرار است سال ۱۴۰۲ به بازار عرضه شود و این قضیه نشان می‌دهد اهمیت جایگزینی خودرو‌های برقی با بنزینی در سال‌های اخیر موردتوجه قرارگرفته است.

 

افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه‌های کشور برای تولید بنزین

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، اراک و آبادان و بندرعباس بیشترین حجم تولید بنزین روزانه را در کشور دارند و تأمین‌کننده اصلی بنزین کشور هستند. علاوه بر این پالایشگاه اصفهان، تبریز، تهران، کرمانشاه، شیراز و لاوان نیز در تولید بنزین کشور سهم دارند که افزایش ظرفیت تولید بنزین با توجه به زیرساخت‌های خوب پالایشگاه‌های کشور قابل‌اجرا است و پالایشگاه‌های مربوطه می‌توانند از محل سودآوری خود، طرح‌های توسعه در این راستا داشته باشند.

انتهای مطلب

نظر شما