کد خبر: ۵۲۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۲

تأثیر رد پیشنهاد ایران توسط امریکا بر بازار جهانی نفت

نظرسنجی‌ها نشان داده که انتظار می‌رود تحریم‌های قریب‌الوقوع اتحادیه اروپا بر نفت روسیه، محدودیت عرضه را تشدید کند و قیمت‌ها را در سال جاری سه‌رقمی نگه دارد، مگر اینکه بشکه‌های نفت ایران راهی به بازار جهانی پیدا کنند.

تأثیر رد پیشنهاد ایران توسط امریکا بر بازار جهانی نفت

به گزارش تجارت امروز؛ نظرسنجی از ۴۱ اقتصاددان و تحلیل‌گر نشان می‌دهد که میانگین قیمت نفت برنت در سال جاری به‌طور متوسط ۱۰۳.۹۳ دلار در هر بشکه باشد که کمتر از پیش‌بینی ۱۰۵.۷۵ دلاری در ماه جولای، اما بالاتر از سطح معاملاتی فعلی ۱۰۰ دلار است.
قیمت نفت خام آمریکا در سال ۲۰۲۲ به‌طور میانگین ۹۹.۹۱ دلار در هر بشکه بود که کمتر از توافق ژوئیه ۱۰۱.۲۸ دلار بود.
به گفته تحلیلگران، قیمت نفت به دلیل ترس از رکود به بالاترین حد در ماه مارس نزدیک به ۱۴۰ دلار رسیده است، اما به گفته تحلیلگران، نگرانی در مورد عرضه همچنان در خط مقدم است.
جیووانی استانوو، تحلیلگر UBS، گفت که اصول اساسی به قیمت‌های بالاتر اشاره می‌کنند، با ظرفیت اضافی زیر ۲ میلیون بشکه در روز، ذخایر نفت در پایین‌ترین سطح چندساله خود و اتحادیه اروپا تصمیم دارد نفت روسیه را از طریق کشتیرانی در دسامبر تحریم کند.
همچنین، پایان دادن به فروش از ذخایر استراتژیک نفت کشور‌های OECD، بیش از یک‌میلیون بشکه در روز از عرضه را از نوامبر حذف خواهد کرد و این امر به کاهش بازار‌ها در پایان سال اشاره دارد.
اکثر خریداران از زمان حمله مسکو به اوکراین، واردات محصولات نفتی روسیه را کاهش داده‌اند، زیرا تحریم‌های اتحادیه اروپا در اواخر سال جاری تشدید می‌شود و ممنوعیت کامل آن از فوریه ۲۰۲۳ به توافق رسیده است.
جان پیسی، رئیس شرکت Stratas Advisors گفت: «بااین‌حال، زمانی که بازار متوجه شود که روسیه همچنان می‌تواند صادرات خود را به مناطق دیگر منتقل کند، قیمت نفت عقب‌نشینی خواهد کرد».
عرضه روسیه به آسیا و همچنین برخی از کشور‌های آفریقایی در حال افزایش است، زیرا خریداران نفت با تخفیف را که کشور‌های غربی از آن دوری می‌کنند، خریداری می‌کنند.
کارستن فریچ، تحلیلگر ارشد کالا در Commerzbank گفت: ظرفیت تولید اضافی کم گزینه کمی برای افزایش تولید باقی می‌گذارد.
عربستان سعودی، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت، هفته گذشته گفت که گروه کشور‌های تولیدکننده نفت اوپک پلاس ممکن است نیاز به کاهش تولید داشته باشند تا بازار را متعادل کنند و معامله گران را در آستانه نشست این گروه در ۵ سپتامبر مضطرب کند.
سورو سارکار، تحلیلگر بانک دی‌بی‌اس، می‌گوید: «کارت وحشی توافق هسته‌ای ایران است، اما احتمالاً به‌جای واکنش پایدار، واکنشی تند به قیمت نفت خواهد داشت».
ایران پاسخ واشنگتن را به پیشنهاد نهایی اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تهران با قدرته‌ای بزرگ دریافت کرده است.
در صورت اجرایی شدن این توافق، تحلیلگران مطمئن‌اند که ایران در مدت ۶ تا ۱۲ ماه ۲ میلیون بشکه در روز به بازار اضافه خواهد کرد.

انتهای مطلب/ ا.م

نظر شما