کد خبر: ۵۲۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۷
برخلاف رشد نزدیک به یک درصدی قیمت طلا در آخرین روز هفته معاملات در بازار جهانی، طلا سومین هفته نزولی پیاپی خود را رقم زد.

به گزارش تجارت امروز؛ طلا پس از انتشار گزارش بازار کار آمریکا که حاکی از افزایش ملایم نرخ بیکاری بود، افزایشی شد و کار خود در هفته‌ای که گذشت را در قیمت ۱۷۱۲ دلاری به پایان برد. با این وجود بازدهی هفتگی طلا در هفته گذشته منفی ۱.۳۸ درصد بود.

باوجود رشد قیمت در روز جمعه تحلیل گران نسبت به طلا بسیار محتاط هستند و عوامل نزولی بیشتری در بازار مشاهده می‌کنند. تحلیل گران بر این باورند که تعدد خبر‌های منفی برای طلا بالاست و تا زمانی که رشد بازده اوراق قرضه به‌ویژه در آمریکا به پایان نرسد، روندی صعودی برای قیمت فلز زرد پیش‌بینی نمی‌شود.
به همین دلیل هم کارشناسان بازار حرکت صعودی روز جمعه را جهشی موقتی قلمداد می‌کنند. ازلحاظ تکنیکالی تحلیل‌گران بر این باورند که تا زمانی که قیمت طلا به بالای مرز ۱۷۴۵ دلار بازنگردد امیدی به آغاز روندی صعودی وجود ندارد.

البته برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که رشد ۳۱۵ هزار شغل در اقتصاد آمریکا و رشد نرخ بیکاری به ۳.۷ درصد شانس افزایش نیم درصدی نرخ بهره را در نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو افزایش داده است. این در حالی بود که پیش‌ازاین بازار‌ها پیش‌بینی رشد ۷۵ صدم درصدی را پیش‌بینی می‌کردند. این دسته از تحلیل گران این آمار برای بازار کار را آغاز روندی نزولی می‌دانند که فشار بر فدرال رزرو را برای افزایش نرخ بهره بیشتر خواهد کرد. موضوعی که خبر خوبی برای طلا به‌حساب می‌آید.
البته هستند تحلیل‌گرانی که آمار بازار کار آمریکا را امیدوارکننده توصیف کردند و از همین رو نیز دست فدرال رزرو برای ادامه اقدامات انقباضی در آینده را بازتر می‌بینند. هر چه هست آینده طلا با تصمیمات بعدی فدرال رزرو گره‌خورده است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: