کد خبر: ۵۲۳۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸

پیش بینی بورس امروز ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

ریزش سنگین بازار روز گذشته شنبه ۱۲ شهریور ناشی از سیاست‌های نامشخص بانک مرکزی است، درحالی‌که قول و قرار‌ها مبنی بر کاهش نرخ بهره بود، اما شاهد افزایش نرخ بهره بین‌بانکی در بازار امروز بودیم که ریزش سنگین بازار را به دنبال داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ بر این اساس ازلحاظ وضعیت تکنیکالی، احتمال اصلاح تا سطح یک‌میلیون ۴۲۰ هزار واحد را می‌دادیم که این موضوع محقق شد، درصورتی‌که روند نرخ بهره بین‌بانکی حالت افزایشی داشته باشد، شاهد رکود عمیق‌تر و اصلاح سنگین‌تر در بازار سرمایه هستیم.
شاخص بورس تهران روز شنبه با افت ۱۲ هزار ۴۶۱ واحدی روی عدد یک‌میلیون و ۴۲۶ هزار و ۹۳۵ واحد ایستاد تا دوباره خود را در محدوده حمایتی ببنید. 
همچنین ایران پاسخ غرب را داد و بازار به این پاسخ اولین واکنش خود را نشان داد؛ اما همه تقصیر‌ها را هم نباید گردن برجام و پاسخ ایران انداخت چراکه در بازار‌های جهانی در پایان هفته شاهد کاهش قیمت کامودیتی‌ها بودیم که این موضوع به افت شاخص دامن زد.

بازار روز شنبه با افت در گروه‌های خودرویی وبانکی همراه بود که به نظر می‌رسد باکمی سرک کشیدن در خبر‌های برجامی می‌توان به این موضوع شک کرد که آیا برجامی خواهد بود یا خیر؟

باعرضه خودرویی و بانکی‌ها خیلی‌ها این شایعه را در بازار راه انداختند که قرار نیست برجامی داشته باشیم و بازار باعرضه گروه خودرویی و بانکی به سمت‌وسوی خرید نماد‌های دلاری حرکت می‌کند؛ اما این فرضیه هم می‌تواند ناقص باشد چراکه هفته پیش بازار‌های جهانی چندان دل‌چسب نبودند.

حال گروه مواد شیمیایی یک‌درمیان خوب و بد بود و گروه فراکاب که هفته پیش پیشتاز در خرید بود امروز حسابی سرخ شد.

نماد‌های استقلال و پرسپولیس همچنان پرقدرت در صف فروش به کار خود ادامه می‌دهند تا بازهم شاهد کاهش قیمت این دو نماد ورزشی باشیم.
شاخص روز شنبه ۱۲شهریور به محدوده‌ای رسیده است که در ۱۰ مردادماه به این سطح واکنش مثبت نشان داده است و امید فعالان این است که بار دیگر این سطح حمایتی از خود نشان دهد.
از دست رفتن این حمایت ممکن است دل خیلی از افراد را خالی کند و امیدواری به آینده بازار از بین برود. در صورت افت شاخص از این محدوده ممکن است هدف نزولی، بعدی محدوده یک‌میلیون ۳۹۰ هزار واحدی باشد؛ اما باید همیشه این نکته را در گوشه ذهن داشت که تنها چیزی که ثابت می‌ماند، تغییرات است.

خلاصه بازار بورس دیروز به شرح زیر است:

شاخص کل با افت ۱۲ هزار و ۴۶۱ واحدی به ۱ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۹۳۴ واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۳ هزار و ۹۲۶ واحدی به ۴۰۷ هزار و ۹۷۳ واحد رسید.

ارزش بازار: ۵۳، ۷۰۲، ۴۱۷.۲۸۲ B

ارزش معاملات: ۳۲، ۹۱۴.۸۰۴ B

تعداد معاملات: ۳۱۱، ۲۵۷

حجم معاملات: ۵.۲۳۲ B

نماد‌های ختور ولغدر، غگلپا، سدبیر، فپنتا بیشترین افزایش و نماد‌های خمحرکه، وآوا، خزر، زنگان، شاروم بیشترین کاهش را داشتند.
نماد‌های پر معامله امروز: خساپا، خاور، پرسپولیس، خودرو، خگستر

پیش‌بینی بورس امروز یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

دیروز شاهد بازگشایی بازار سرمایه همراه باعرضه نسبی بازگشایی شد. در ۳۰ دقیقه اول معاملات شاخص کل ۶۲۱ واحد افت کرد، اما رفته‌رفته این تقاضا افزایش یافت و این رقم به ۱۲ هزار و ۴۶۱ واحد رسید؛ و شاخص هم‌وزن نیز قریب به ۴ هزار واحد ریزش داشت.

کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه وضعیت دیروز بازار سرمایه را ناشی از اخبار جدید از روند مذاکرات برجام و رشد بهره بین‌بانکی می‌دانند.

همان‌طور که می‌دانید ایران مجدداً موضوع تحقیقات آژانس هسته‌ای را مطرح کرده و خواستار موافقت اروچا و آمریکا شد از سوی دیگر نباید فراموش کرد که اروپا در انتظار زمستان سردی است و نیاز به سوخت دارد!

سود بین‌بانکی طی هفته گذشته به ۲۰.۷۶ درصد رسید.

همین دلایل دست‌به‌دست هم دادند تا بازار بورس روز گذشته سیر نزولی داشته باشد و حجم و ارزش معاملات نیز کاهش پیدا کند. ازاین‌رو انتظار می‌رود که بازار بورس امروز یکشنبه ۱۳ شهریورماه نیز روند نزولی، اما متعادل داشته باشد.

درصورتی‌که سطح یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار واحد از دست برود احتمال اصلاح تا سطح یک‌میلیون ۴۲۰ و ۳۸۰ هزار واحد را خواهیم داشت، برای بازار امروز نیز روند منفی را پیش‌بینی می‌کنیم درصورتی‌که در نیمه دوم بازار شاهد بهبود روند معاملات باشد. برای بازار امروز پیش‌بینی اصلاح پنج‌تا ده هزار واحدی را خواهیم داشت.

انتهای مطلب

نظر شما