کد خبر: ۵۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
در تاریخ ۲۹ تیر ۱۴۰۱، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در نامه‌ای رسمی خطاب به دولت رئیسی، خواستار اصلاح دو مصوبه شد؛ افزایش مستمری بازنشستگان و مصوبه کمک هزینه مسکن کارگران.

به گزارش تجارت امروز؛ در پایان سال ۱۴۰۰ که مصوبه حق مسکن به‌طور سه‌جانبه در شورای عالی کار با مبلغ ۶۵۰هزار تومان برای هرماه تصویب شد، جامعه کارگری منتظر تأیید این مصوبه از سوی هیئت‌وزیران دولت رئیسی بودند که در اقدامی این رقم به ۵۵۰هزار تومان کاهش یافت. اما بعدازآن محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در ۲۹ تیر ۱۴۰۱ در نامه‌ای رسمی خطاب به دولت رئیسی، اصلاح دو مصوبه را خواستار شد؛ نخست، افزایش مستمری بازنشستگان و دوم، مصوبه کمک‌هزینه مسکن کارگران.
در این نامه، مهلت دولت یک هفته تعیین‌شده بود اما اکنون باگذشت چند ماه از این نامه، مصوبه کمک‌هزینه مسکن همچنان بازبینی نشده است؛ در ارتباط با کمک‌هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار، باید حق مسکن ۶۵۰هزارتومانی که همان مصوبه شورای عالی کار است احیا شود.

کارگران همچنان در انتظار حق مسکن ۶۵۰ هزارتومانی

فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگویی اعلام کرده است که کارگران همچنان در انتظار حق مسکن ۶۵۰هزارتومانی هستند.
وی بیان کرده است: سابقه نداشته حق مسکن مصوب شورای عالی کار که با امضای وزرای دولت مصوب شده، اجرایی نشود؛ نخستین بار است که می‌بینیم دولت به امضای وزرای خود پایبند نیست.
وی ادامه داد: درحالی‌که انتظار داریم ترمیم مزد کارگران در دستور کار قرار بگیرد، بی‌اعتنایی به قانون پذیرفتنی نیست؛ توقع داریم قبل از نیمه‌ی شهریور دولت ابلاغیه‌ی اجرایی حق مسکن را صادر کند تا کارفرمایان این ماه به کارگران مزد قانونی را بپردازند؛ باید ابلاغ حق مسکن قانونی صادر شود و همچنین مابه‌التفاوت پنج ماه اول سال به‌حساب کارگران واریز گردد.
حمیدرضا امام قلی تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور با اشاره به اینکه مدت‌زمان انتظار کارگران برای خرید خانه حداقل ۲۰سال است گفت: بیش از ۸۰درصد سبد معیشت کارگران برای مسکن است.
این فعال کارگری اظهار کرد: افزایش قیمت‌های مسکن، خرید مسکن را به‌طور کامل از ذهن خانوارهای فاقد مسکن دور کرده است. با یک محاسبه‌ی سرانگشتی اگر میانگین قیمت هر مترمربع مسکن حدود ۱۳ میلیون تومان باشد و یک خانوار کارگری بخواهد یک مسکن متوسط با متراژ تقریبی ۷۰ متری خریداری نماید، می‌بایستی حدود ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت نماید که با فرض اینکه هر کارگر ۵۰ درصد حقوق ماهیانه‌ی خود را پس‌انداز نماید و قیمت مسکن هم ثابت باشد در حالت خوش‌بینانه حداقل ۲۰ سال زمان نیاز دارد تا طعم خانه‌دار شدن رو حس نماید.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: