کد خبر: ۵۲۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱
مدیرکل حوزه ریاست سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در خرداد سال ۱۴۰۱، درباره میزان حقوق و دستمزد زندانیان گفته بود شورای حقوق و دستمزد این سازمان تابع قانون کار است.

به گزارش تجارت امروز؛ تصویری که از زندان در ذهن داریم، این است که زندانیان در سلول‌هایی نگهداری می‌شوند و هر یک تختی دارند که همیشه روی آن دراز می‌کشند و به اتفاقات گذشته فکر می‌کنند یا با دیگر هم‌بندی‌های خود مشغول دعوا هستند؛ اما شرایط زندانیان تغییر کرده است. این تصویر کلیشه‌ای و ناقص با اقداماتی که اکنون در زندان‌ها انجام می‌شود، فاصله دارد؛ دیگر زندان فقط محل نگهداری زندانی برای گذران دوران حبس نیست بلکه متولیان زندان برای زندانیان برنامه‌هایی در جهت اشتغال و حرفه‌آموزی دارند و آن‌چنان‌که حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای پیش‌ازاین تأکید کرده است، زندانیان به‌ویژه افراد با دوران حبس طولانی‌مدت نباید عمرشان در زندان تلف شود؛ بنابراین باید در زندان حرفه‌ای بیاموزند و اشتغال داشته باشند.
در سند تحول قضائی و برنامه تحولی قوه قضائیه نیز اشتغال و حرفه‌آموزی به‌طورجدی موردتوجه قرارگرفته است و طرح بامداد سازمان زندان‌ها (برنامه‌ریزی، اشتغال، مددجویان و دادگستری) در راستای اجرای سند تحول قضائی و با تأکید بر برون‌رفت از چالش‌های موجود و تدوین راهکار‌های لازم برای کمک به زندانیان و خانواده آن‌ها از فروردین سال جاری آغازشده است.
این طرح با محوریت تحول زندان‌ها درزمینهٔ «اشتغال مولد و پایدار» و «حرفه‌آموزی» زندانیان و خانواده آنان از زندان‌های استان گیلان کلید خورده است.
جامعه هدف طرح بامداد، زندانیان داخل زندان و زندانیان آزادشده و خانواده‌ها آن‌هاست و قرار است با این طرح، مددجویان مراکز نه‌فقط در دوران حبس بلکه با حرفه‌آموزی بتوانند پس از خروج از زندان نیز زمینه اشتغال مستمر خود را فراهم کنند.
در این راستا، غلامعلی محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز ۳۰ اردیبهشت سال جاری در بازدید از ندامتگاه زنان استان تهران با اشاره به وضع تسهیلات مناسب از سوی مجلس در بودجه و عدم مالیات برای اشتغال در زندان‌ها گفت: خیران و کارآفرینان پای‌کار آمده‌اند؛ بنابراین باوجوداین تسهیلات و برقراری دستمزد‌های عادلانه، نباید مددجو بی‌کار باشد.
حقوق و دستمزد زندانیان شاغل چقدر است؟
علی رستمی، مدیرکل حوزه ریاست سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران، درباره اشتغال زندانیان گفت: پرداخت حقوق و دستمزد زندانیان با توجه به شرایط کارگاه‌های زندان در شورای اشتغال سازمان زندان‌ها تعیین می‌شود و در‌نهایت میزان آن به حدی خواهد بود که آن‌ها بتوانند خانواده‌های خود در بیرون از زندان را تأمین کنند.
وی با اشاره به ارتقای حقوق و دستمزد زندانیان ادامه داد: کارآفرینانی که قرار است سازمان زندان‌ها را درزمینهٔ اشتغال زندانیان یاری دهند، این موضوع را باید مدنظر داشته باشند که میزان دستمزد زندانیان با کار ۲۵‌روزه در زندان در کارگاه‌ها بتواند بخشی از نیاز‌های خانواده آن‌ها را پوشش دهد.
رستمی اظهار کرد: اکنون طرح حقوق و دستمزد زندانیان در استان گیلان به‌صورت آزمایشی درحالی‌که انجام است و قرار است این طرح در سایر استان‌ها نیز توسعه یابد.
مطابق ماده ٤١ قانون کار، دستمزد کارگران باید بر پایه نرخ تورم و سبد هزینه زندگی خانوار کارگری تعیین شود. در سال جاری دستمزد روزانه کارگران یک‌میلیون و‌۳۹۳ هزار و ۲۵۰ ریال اعلام‌شده است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: