کد خبر: ۵۲۳۴۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷
در پی افزایش نگرانی در مورد بدتر شدن بحران انرژی در اروپا و بالا رفتن تمایل سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا نسبت به یورو، نرخ طلا تغییر چندانی نداشته است.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت هر اونس طلا امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۱، با ۰.۴۵ درصد افزایش به ۱۷۱۸ دلار و ۷ سنت رسید.
 ارزش یورو در برابر دلار به پایین‌ترین رقم طی ۲۰ سال گذشته رسیده است که می‌توان آن را نتیجه افزایش قیمت انرژی به دنبال توقف عرضه گاز از خط لوله نورد استریم روسیه به اروپا دانست. آلمان که بیش از همه تحت تأثیر توقف صادرات گاز از این خط لوله قرارگرفته، یک بسته کمکی ۶۵ میلیارد دلاری را برای حمایت از مصرف‌کنندگان تصویب کرده است. وزرای اروپا در روز جمعه در مورد اقدامات لازم برای مهار روند افزایش قیمت انرژی تصمیم‌گیری می‌کنند. ارزش یورو ۰.۳ درصد در روز دوشنبه کاهش یافت.
قیمت طلا در روز جمعه به دنبال انتشار خبر‌های مثبت در مورد بازار اشتغال در آمریکا افزایش یافت و به ۳ هفته پیاپی کاهش خاتمه داد. به‌این‌ترتیب دورنما‌های متفاوتی در مورد سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

قیمت جهانی طلا ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

بانک‌های مرکزی سراسر جهان همچنان نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش می‌دهند که بر قیمت سرمایه‌های غیر سود ده مثل طلا تأثیر می‌گذرد. انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه نرخ بهره را ۷۵ واحد بالا ببرد؛ اما این اقدام بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود، چون کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا و همکارانش، هم با مشکل فشار افزایش قیمت‌ها مواجه هستند و هم با احتمال رکود اقتصاد.
برخی تحلیلگران عقیده دارند باوجود این‌که قدرت گرفتن دلار و کاهش تمایل سرمایه‌گذاران تأثیر منفی بر قیمت طلا دارد، اما بحران انرژی در اروپا، همه‌گیری کرونا در چین و تنش‌های بین آمریکا و چین می‌تواند تا حدی از قیمت این فلز گران‌بها حمایت کند.
قیمت نقره امروز با ۱.۷۰ درصد افزایش به ۱۸ دلار و ۱۸ سنت رسید و پلاتین با ۰.۵۷ درصد افزایش ۸۵۴ دلار و ۹۲ سنت معامله می‌شود.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: