کد خبر: ۵۲۳۵۱
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴
نرخ دلار اولین روز هفته را در کانال ۳۰ هزار تومان سپری کرد، اما در دومین روز هفته قیمت دلار سقوط کرد و کانال ۳۰ هزار تومان را از دست داد. نرخ دلار عصر دیروز با کاهش ۴۵۰ تومانی در محدوده  ۲۹ هزار و ۷۷۰ تومان معامله شد.

به گزارش تجارت امروز؛ در بازار داغ تقاضای ارز برای سفر اربعین، اختلاف قیمت دلار تهران و عراق باعث شده تا تقاضای دلار بیشتر از دینار شود. بر اساس گفته مسافران اربعین و محاسبات، درصورتی‌که افراد صد دلار در ایران دریافت کنند و در عراق به دینار تبدیل کنند با توجه به نرخ دلار توافقی حدود ۲۸ هزار و ۶۳۱ تومانی روی سایت‌ها، دو میلیون و ۸۶۳ هزار و ۱۹۰ تومان پرداخت می‌کنند که در عراق با توجه به نرخ برابری دلار به دینار درازای صد دلار ۱۴۵۸۰۰ دینار دریافت خواهند کرد که نسبت به دریافت همین مقدار دینار در ایران اختلاف ۳۴۴ هزارتومانی دارد.
این فاصله قیمتی به این دلیل به وجود آمده که برخی مسافران مطرح می‌کنند که دلار در ایران ارزان‌تر از عراق است و به همین دلیل وقتی در عراق تبدیل به دینار شود با هزینه کمتر دینار بیشتری دریافت می‌شود. البته همه صرافی‌ها برای سفر اربعین دلار ارائه نمی‌کنند و بعضی فقط دینار پرداخت می‌کنند.

خبر بد برجام برای قیمت دلار 

با شروع معاملات فردایی دیروز و  خبر ناامید کننده بورل درباره برجام بازار پشت خطی دلار  را شعله‌ور کرد. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در سخنانی گفت که طی ۲۸ ساعت اخیر خوش‌بینی وی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران کمتر شده است.

نرخ دلار اوج گرفت 

همین اظهارنظر کافی بود تا معامله گران افزایشی بر طبل بدبینی‌ها نسبت به احیای برجام بکوبند و نرخ  دلار بار دیگر اوج بگیرد.
قیمت دلار در معاملات پشت خطی دیشب تا محدوده ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان بالا رفت. عده‌ای از معامله گران از افزایش قیمت دلار در بازار امروز سخن گفتند.

هیجان دلار فروکش می‌کند؟  

بااین‌حال عده‌ای دیگر باور داشتند گر بازار تحت تأثیر صحبت‌های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزایشی شده باشد، انتظار می‌رود که با فروکش کردن تب هیجان، بازار در روز جاری حرکت در مسیر افزایشی را ادامه ندهد و حتی در مسیر نزولی قرار بگیرد.  

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: