کد خبر: ۵۲۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
چند وقتی است سازنده برج‌های دوقلوی کیش نسبت به تکرار حادثه متروپل آبادان برای این سازه ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ مدیرعامل شرکت سازنده در این‌باره بیان کرد: برج‌های دوقلو را با چنگ و دندان ساخته و به بهره‌برداری رساندیم. واحد‌های این برج‌ها را واگذار کرده‌ایم، اما کسی که بخش زیادی از این واحد‌ها را خریداری کرده بدون مجوز سازه برج را تغییر داده است. سازمان منطقه آزاد کیش وظیفه دارد باید از نهاد‌های نظارتی برای بررسی این اتفاق درخواست کند.
وی با یادآوری این‌که سال ۹۲ عملیات ساخت برج‌ها به اتمام رسید و این را به منطقه آزاد کیش اعلام کردیم، افزود: از سال ۹۴ تحویل واحد‌ها آغاز شد. تغییرات موردنظر در سازه در سال ۹۷ انجام‌شده است.
وی بابیان این‌که سازمان منطقه آزاد کیش به ما پایان کار را نمی‌داد، اضافه کرد: عدم صدور پایان کار نیز به این دلیل بود  زمانی که ما جواز کار گرفتیم هیچ‌چیزی درباره آتش‌نشانی به ما اعلام نشد که بر اساس چه استانداردی مسائل مربوط به آتش‌نشانی ساخته شود. ما رفتیم یک شرکت خارجی را آوردیم و مطابق استاندارد اروپا آتش‌نشانی را پیاده‌سازی کردیم. منطقه آزاد هم اعلام کرد، چون از کار آتش‌نشانی سازه سر درنمی‌آورم به ما تأییدیه نداد.
نوروزی بابیان پس از تأییدیه سه کارشناس رسمی دادگستری، آتش‌نشانی به ما تأییدیه داد»، اظهار کرد: همه کار‌های پایان کار را در سال ۹۷ انجام داده بودیم که یکی از مالکان در طبقه ۱۱، ۱۲ و ۲۲ تغییراتی را ایجاد کرد. در طبقه ۱۱ و ۱۲ دو واحد ۱۱۵ متری به یک واحد ۲۳۰ متری تبدیل‌شده است. طبقه ۲۲ کلاً نقشه‌ها تغییر کرده است. ضمن این‌که در طبقه همکف نیز در رستوران که دودکش آن از داخل ساختمان به پشت‌بام می‌رفت، مالک دود رستوران را با تغییرات جلوی برج خالی می‌کند.
وی گفت: متأسفانه با این اقدامات سازه برج‌های دوقلو دچار آسیب شده و ما از این واهمه داریم حادثه مترو پل تکرار شود. در مترو پل همه سازنده را می‌شناسند اینجا هم سازنده را می‌شناسند.

واکنش منطقه آزاد

این در حالی است که مقام مسئول سازمان منطقه آزاد کیش بابیان این ادعا صحت ندارد» در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: این‌که در سازه برج‌های دوقلو کیش تغییراتی انجام‌شده که باعث به خطر افتادن آن شده یک ادعاست که باید بررسی شود.
محسن نظرپور ادامه داد: در این رابطه از ۳ کارشناس رسمی دادگستری، نماینده معاونت عمرانی و شرکت عمران برای بررسی این ادعا کمک خواسته‌ایم.
وی افزود: یکی از این کارشناسان دکتری صنعتی شریف دارد و فوق دکتری خود در سازه را نیز از آمریکا دریافت کرده است.
مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش با اعلام این‌که به‌زودی گزارش این کارشناسان درباره ادعای مطرح‌شده منتشر خواهد شد، گفت: طبق گفته مشاور پروژه، تیر‌های غیرباربر سازه برج‌ها برداشته‌شده که هیچ آسیبی را به آن وارد نکرده است.
نظرپور بیان کرد: مشاور که مسئولیت قانونی دارد ادعای سازنده را رد کرده است. ضمن این‌که سازه برج‌های دوقلو به‌هیچ‌عنوان با ساختمان مترو پل قابل‌مقایسه نیست.

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: