کد خبر: ۵۲۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹

بورس امروز پنج‌شنبه 17 شهریور

شاخص کل بوریس در این هفته برای چهارمین روز خود روند نزولی داشت. در روز چهارشنبه نیز شاخص کل بورس افت داشت و ریزش 7 هزار و 975 واحدی را پشت سر گذاشت. همچنین ارزش معاملات خرد رشد کرد و پس از 6 روز توانست به بالای 3 هزار میلیارد تومان رسید.
بورس امروز پنج‌شنبه 17 شهریور

به گزارش تلنگر؛ روزگذشته شاخص کل بورس در آغاز معاملات با کاهش همراه بود و تا پایان روز کاری به نزول ادامه داد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با افت 7 هزار و 975 واحدی به رقم یک میلیون و 412 هزار و 858 واحد رسید.

 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز افت کرد و در پایان معاملات 449 واحد نسبت به روزگذشته پائین آمد و در رقم 410 هزار و 325 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 58 واحد افت کرد و در رقم 19 هزار و 118 واحد باقی ماند.

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 204 نماد رشد قیمت داشتند و 429 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 32 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 68 درصد بازار افت قیمت داشتند.

 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دهمین روز متوالی منفی شد و 178 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز 128 درصد افزایش داشته است.

 

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خاور (شرکت ایران خودرو دیزل) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 16 میلیارد تومان بود. پس از خاور، نمادهای خساپا (شرکت سایپا)  و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد آسیاتک اختصاص داشت. پس از آسیاتک، نمادهای قشرین، فولاد، فرابورس و حفارس در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

امروز نمادهای «کچاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «اخابر»، «افق» و «های‌وب» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «زاگرس» و «آریا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «توسن»، «سمگا» و «فغدیر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس های‌وب صدرنشین است و خساپا و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

 

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه 69 نماد صف خرید داشتند و 36 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 3 درصدی به 340 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش با کاهش 20 درصدی به 191 میلیارد تومان بالغ شد.

 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 28 میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 134 میلیارد تومان ایستاد.

 

در پایان معاملات نماد حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) با صف‌ خرید 20 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از حفارس، نمادهای ولغدر (لیزینگ خودرو غدیر) و درازی (شرکت پخش رازی) بیشترین صف خرید را داشتند.

 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس) تعلق داشت که ارزش آن 15 میلیارد تومان بود. پس از ثفارس، نمادهای ثاباد، ساربیل، قلرست و کچاد بیشترین صف فروش را داشتند.

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 12 هزار و 214 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 7 هزار و 494 میلیارد تومان بود که 61 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 28 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 120 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم هفته است.

در معاملات امروز نماد شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 94 میلیارد تومان بود.

پس از شپدیس، کرماشا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد آسیاتک رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای خساپا و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی با تعداد 297 میلیون 404 هزار و 616 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و وتجارت در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

 

 

پایان مطلب

نظر شما