کد خبر: ۵۲۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
رییس کل بانک مرکزی ایران وعده داده است که رمزریال تا پایان شهریورماه به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز؛ رمزریال یک استیبل کوین با پشتوانه ریال و بانک مرکزی خواهد بود. بانک مرکزی تصمیم دارد تا در این پروژه پول به یک فرایند قابل برنامه ریزی و برنامه نویسی تبدیل و دارای موجودیت هوشمند شود.
 تراکنش با رمز ارز‌ها بسیار سریع‌تر از تراکنش‌های  بانکی است و هزینه تراکنش با رمز ارز‌ها خیلی کمتر از هزینه تراکنش‌های بانکی است به همین دلیل استفاده از رمز ارز‌ها برای مردم و بانک‌ها هم بسیار جذاب است.  
دولت‌ها نیز علاقه بسیار زیادی به استفاده از رمز ارز‌ها دارند، زیرا با  استفاده از فناوری بلاک چین فقط هزینه‌ها و درآمد‌های مردم مشخص نمی‌شود بلکه  مخارج با جزئیات کامل برای هر کیف پول قابل‌ردیابی است، اینکه هر فرد و هر جامعه‌ای درآمد خود را در چه زمینه‌ای مصرف می‌کنند برای بسیاری از دولت‌ها جذاب به نظر می‌رسد که باعث افزایش تمایل آن‌ها به استفاده از رمز ارز می‌شود.
این روز‌ها تقریباً تمام اقتصاددانان و فعالان اقتصادی مطمئن هستند که پول‌های امروزی همیشگی نخواهند بود و با پیشرفت فناوری و افزایش تجربه، رمز ارز‌ها جایگزین پول‌های کاغذی و اسکناس‌ها در  آینده‌ای نه‌چندان دور خواهند شد،   اما وعده رئیس بانک مرکزی برای رونمایی از رمز ریال و انتشار آن از پایان شهریور برخی نگرانی‌ها را در میان تحلیلگران پررنگ کرده و انتقاداتی را به خاطر عجله بانک مرکزی به وجود آورده است.

پرسش‌های منتقدان درباره رمز ریال 

اصلی‌ترین انتقادی که به این اقدام مطرح  است نبود زیرساخت‌های کافی و مناسب برای این طرح در سطح جامعه است. اگر رمز ارز منتشر شود با چه سازوکاری خرج می‌شود آیا فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای پذیرش رمز ریال به‌جای پول آماده‌شده‌اند؟ آیا جامعه  آموزش کافی را برای حفظ امنیت کیف پول دیجیتال دیده است؟   مردم چگونه باید کیف پول دیجیتال خود را داشته باشند؟ مالیات این تراکنش‌ها چگونه محاسبه خواهد شد؟
جزء کشور‌های اول بودن در این حیطه جذاب است، ولی کافی نیست، محتاطانه قدم برداشتن در حیطه‌ای که دنیا در ورود به آن محافظه‌کار است لازم به نظر می‌رسد، به‌عنوان‌مثال امارات متحده عربی نمونه خوبی برای این مسئله است این کشور بلندپروازی‌های زیادی در حوزه فناوری‌ها دارد و سرمایه‌گذاری یک تریلیون دلاری در حوزه فناوری‌ها کرده و از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان میزبانی می‌کند، ولی بانک مرکزی این کشور مدعی است که اولین رمز ارز خود را در سال  ۲۰۲۶ راه‌اندازی می‌کند یعنی با تمام سرمایه‌گذاری‌ها و ارتباطات با شرکت‌های خوب در این حوزه، این کشور یک بازه چندساله را برای فرایند تحقیق و توسعه تا  راه‌اندازی در نظر گرفته است، احتیاط امارات و کشور‌های توسعه‌یافته در این زمینه این پیام را منتقل می‌کند که باید آرام و محتاط در این زمینه جلو رفت.
نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد قانون‌گذاری است،   ارز‌های دیجیتال دنیای جدیدی است که نیازمند فرایند قانون‌گذاری مناسب برای هک، دستبرد، فراموشی رمز، انتقالات و ... است بعد از راه، قانون در برخورد با این مشکلات چگونه عمل خواهد کرد؟
 مهم‌ترین نکته پشتوانه این طرح است، رمز ارز‌ها و استیبل کوین‌هایی وجود داشته‌اند که موفق عمل‌نکرده‌اند، و رمز ارز‌هایی که پشتوانه مناسب داشته‌اند از مهلکه گریخته‌اند. بانک مرکزی اعلام کرده پشتوانه رمز ریال بانک مرکزی و ریال است، اگر رمز ریال دچار مشکل شود و نیاز به حمایت داشته باشد، نقدینگی کافی برای حمایت از رمز ارز از کجا تأمین خواهد شد؟ آیا بانک مرکزی  بدون محدودیت رمز ریال منتشر می‌کند و مسیر جدید برای رشد تورم و کاهش ارزش پول ملی باز می‌کند؟ مسیر حمایتی بانک مرکزی از رمز ریال تورم زا نخواهد بود؟
در مقابل مدافعان به مزیت‌ها اشاره دارند. یکی از مزایای اصلی رمز ارز‌ها سرعت تراکنش بالا و مقدار کم‌هزینه تراکنش است که در تراکنش‌های بین‌المللی این مسئله پررنگ است. البته منتقدان اعتقاددارند در شرایط تحریمی که صرافی‌های برجسته رمز ارز در ایران نیستند و سرمایه مشتریان ایرانی را حمایت نمی‌کنند رمز ریال نمی‌تواند گره مبادلات بین‌المللی را باز کند و برای مبادله با سایر صرافی‌های دیجیتال مورداستفاده قرار گیرد به همین خاطر مزیت اصلی آن برای ایرانیان وجود نخواهد داشت.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: