کد خبر: ۵۲۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶

افزایش اجاره بها باز هم ادامه خواهد داشت؟

در مردادماه ۱۴۰۱ نسبت به مردادماه سال گذشته، طبق اعلام بانک مرکزی اجاره بهای مسکن در شهر تهران رشد ۴۵.۲ درصدی داشته است.

به گزارش تجارت امروز؛ رشد اجاره‌بها در کل کشور در مرداد سال جاری در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با افزایش ۵۰.۶ درصدی مواجه شده است.
آمار‌ها همچنین حاکی از رشد ماهانه عجیب ۴.۶ درصدی اجاره مسکن در مرداد امسال نسبت به ماه قبل از آن (تیر ۱۴۰۱) در تهران و ۴.۷ درصدی در همه مناطق شهری کشور است.
این در حالی است که در تیرماه امسال اجاره‌بها نسبت به خردادماه نیز افزایش ۴.۵ درصدی داشت که نشان می‌دهد نه‌تن‌ها رشد اجاره مسکن متوقف نشده، بلکه ادامه‌دار هم بوده است.
رشد ۴.۶ درصدی اجاره مسکن در مردادماه نسبت به تیرماه امسال، بالاترین میزان رشد ماهانه اجاره‌بهای مسکن در ۵ ماهه امسال بود.

بیشتر بخوانید:

ساخت ۴ میلیون مسکن توسط دولت

قیمت مسکن در تهران ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

بی خانمانی در پایتخت بیداد می کند!

تفاوت شدید قیمت در مسکن؛ حاکی اختلاف طبقاتی در پایتخت

ادعای رشد تنها ۷ درصدی اجاره مسکن نسبت به سقف تعیین‌شده در حالی است که مرکز آمار ایران اعلام کرد: متوسط مبلغ اجاره ماهانه زمستان ۱۴۰۰ به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده در فصل مذکور (زمستان ١۴٠٠) از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۰۶ هزار تومان با میانگین مساحت ٨١ مترمربع و متوسط عمر بنای ١۶ سال بوده است که نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۲۲.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ۵۶.۶ درصد، افزایش داشته است.
مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه در پاییز ۱۴۰۰ به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور را ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان با میانگین مساحت ١٠٢ مترمربع و متوسط عمر بنای ١۴ سال عنوان و اعلام کرد: این شاخص نسبت به فصل قبل (تابستان ۱۴۰۰) ۲.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز ۱۳۹۹) ۵١.٩ درصد افزایش داشته است.
این مرکز متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان با میانگین مساحت ١٠۴ مترمربع و متوسط عمر بنای ١۴ سال دانست و اعلام کرد: این میزان افزایش اجاره‌بها نسبت به فصل قبل (بهار ۱۴۰۰) ۹.۴ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۹) ۵٨.٨ درصد بوده است.

افزایش اجاره مسکن باز هم ادامه خواهد داشت؟

همچنین برخی گزارش‌های منتشره از رشد ۶۰ درصدی اجاره‌بها در سال ۱۴۰۰ در شهر تهران در سال گذشته ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۹ حکایت دارد.
این در حالی است که میانگین تورم اجاره سالانه ۳ دهه اخیر ۲۲ درصد بوده است که از عبور رشد تورم اجاره مسکن از رقم ۴۰۰ درصدی طی چند سال اخیر خبر می‌دهد.
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند ظرف ۴ سال گذشته، قیمت مسکن رشد ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی داشته و ازآنجایی‌که اجاره مسکن، تابعی از رشد قیمت مسکن است.
همچنان شاهد افزایش اجاره‌بها خواهیم بود؛ چراکه هنوز بخش اجاره مسکن نتوانسته این فاصله خود با رشد قیمت مسکن را جبران کند.

انتهای مطلب

نظر شما