کد خبر: ۵۲۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱

پیش بینی بازار سهام امروز ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

روز گذشته هم دوباره بورس تهران افت کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ این بار وضعیت برعکس هفته گذشته شده و نماد‌های کوچک بیشتر از نماد‌های شاخص ساز افت می‌کنند. در هفته گذشته بیشتر این طور بود که نماد‌های کوچک یا درجا می‌زدند یا رشد می‌کردند، اما نماد‌های بزرگ در حال افت بودند. 
حالا وضعیت تقریبا برعکس شده و در حالی که نماد‌های بزرگ افت‌های خیلی شدیدی ندارند، نماد‌های کوچک با فشار فروش زیادی مواجه شده اند.
در این شرایط ارزش معاملات خرد نیز تغییر خاصی نسبت به روز شنبه نکرد و دیروز هم حدودا همان ۲۵۵۰ میلیارد تومانی که روز شنبه معامله شده بود، تکرار شد.  
رقم ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای بازار سهامی که ارزش بورس آن ۵۲۰۰ هزار میلیارد تومان و ارزش فرابورس آن ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان است، رقم کمی محسوب می‌شود. به عبارتی ارزش معاملات بازار سهام حتی کمتر از ۵ صدم درصد ارزش کل بازار است.


تضعیف مجدد خریداران

دیروز خروج پول حقیقی هم دوباره تکرار شد و سهامداران حقیقی رقم نسبتا قابل توجهی را از بازار خارج کردند. در روز گذشته حدود ۲۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بازار خارج شد. گرچه این رقم نسبت به عدد ۳۹۰ میلیارد تومان که روز شنبه از بازار خارج شده بود عدد بهتری است، اما همچنان نشان می‌دهد که حقیقی‌ها امیدی به بهبود وضعیت بازار ندارند و ترجیح می‌دهند سهام خود را بفروشند.
شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز در معاملات روز گذشته به عدد ۰.۸۳ رسید. این رقم، سلطه کامل فروشندگان بر بازار را نشان می‌دهد. حدودا یک ماه می‌شد که شاخص قدرت خریداران حقیقی تا این اندازه افت نکرده بود. اما شکسته شدن حمایت تکنیکالی شاخص کل، بهانه‌ای شد برای حقیقی‌ها تا در خرید‌های خود بیش از پیش احتیاط به خرج بدهند.


احتمال مثبت شدن شاخص‌ها در دو ساعت پایانی

دیروز گرچه وضعیت بورس نسبت به معاملات روز شنبه بهتر بود، اما همچنان فشار فروش در بازار دیده می‌شود. با این شرایط برای معاملات امروز هم نمی‌توان انتظار خاصی از بازار داشت و همچنان کنترل بورس به دست فروشندگان خواهد بود. البته این تسلط یک طرفه فروشندگان، به مرور تضعیف می‌شود تا اینکه بازار به تعادل برسد.
اما فعلا دلیل قانع کننده‌ای برای تسلط خریداران بر بازار وجود ندارد. تغییر وضعیت در مذاکرات هسته‌ای می‌تواند محرکی برای رشد شاخص کل باشد، اما از آنجا که ابهامات درباره این مذاکرات بسیار زیاد است، فعلا باید انتظار افت بازار در معاملات امروز را داشت. گرچه که ممکن است در نیمه دوم زمان معاملات ورق برگردد و شاخص‌ها به سمت مثبت شدن پیش بروند.

 

انتهای مطلب

نظر شما