کد خبر: ۵۲۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴

قیمت نفت امروز ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز ۲۱ شهریورماه، با ۱ دلار و ۳۲ سنت معادل ۱.۴۲ درصد کاهش به ۹۱ دلار و ۵۲ سنت رسید.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت نفت در اولین ساعات معاملات در روز دوشنبه ۲۱ شهریورماه، با احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و همچنین بانک‌های مرکزی اروپا جهت مهار تورم و وضع محدودیت‌های سخت‌گیرانه کرونایی در چین و تأثیر آن بر دورنمای اقتصاد دنیا کاهش یافت.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۳۲ سنت معادل ۱.۴۲ درصد کاهش به ۹۱ دلار و ۵۲ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۳۴ سنت معادل ۱.۵۴ درصد کاهش، ۸۵ دلار و ۴۵ سنت معامله می‌شود.
هردوی این شاخص‌های نفتی به ترتیب ۴.۱ و ۳.۹ درصد در روز جمعه افزایش قیمت داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

تحلیل بازار سهام در پایان معاملات امروز ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

گرانی بنزین تکذیب شد؟

قیمت نفت جهانی امروز ۱۶ شهریور ۱۴۰۱/سقوط نفت!

قیمت نفت در هفته گذشته تغییر چندانی نداشت، چون وضع قرنطینه‌های کرونایی در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید را خنثی کرد.
تقاضای نفت چین در سال جاری میلادی برای اولین بار طی ۲ دهه گذشته کاهش خواهد یافت، چون سیاست کرونای صفر پکن مردم را در تعطیلات در خانه نگه‌داشته و مصرف سوخت را پایین آورده است.
به‌علاوه، روند افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی جهت مهار تورم هم بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد. بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال رزرو آمریکا آماده افزایش دوباره نرخ بهره هستند که می‌تواند ارزش دلار را در برابر سایر ارز‌های دنیا بالابرده و خرید نفت را برای دارندگان ارز‌های دیگر گران‌تر کند.
اما انتظار می‌رود قیمت جهانی نفت تا پایان سال جاری میلادی افزایش یابد، چون عرضه نفت پس از اجرایی شدن تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه در پنجم دسامبر محدود خواهد شد.
گروه هفت‌کشور صنعتی دنیا یک سقف قیمت برای نفت روسیه در نظر گرفته‌اند تا درآمد صادرات نفت این کشور را برای جنگ با اوکراین کاهش دهند.

 

انتهای مطلب

نظر شما