کد خبر: ۵۲۴۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹

سقوط قیمت جهانی طلا، ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

امروز ۲۱ شهریور ۱۴۰۱، بهای هر اونس طلا در ساعت ۸ و ۵۸ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۴.۹ درصد کاهش به ۱۷۱۲ دلار و ۲۰ سنت رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آتی آمریکا نیز با ۰.۲۹ درصد کاهش به ۱۷۱۳ دلار و ۲۰ سنت رسید.

سقوط قیمت جهانی طلا، ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش تجارت امروز؛ شاخص دلار در روز جمعه نزدیک به پایین‌ترین سطح بیش از یک هفته اخیر خود باقی ماند. دلار ضعیف‌تر، طلا را برای خریدارانی که ارز‌های دیگر دارند، ارزان‌تر می‌کند.
مقامات فدرال رزرو روز جمعه به دوره اظهارنظر عمومی خود در آستانه نشست سیاست‌گذاری بانک مرکزی ایالات‌متحده در ۲۰ تا ۲۱ سپتامبر، با درخواست‌های قوی برای افزایش بیش‌ازحد نرخ دیگر برای مبارزه با تورم بالا پایان دادند.
نشانه دیگری مبنی بر اینکه تورم ممکن است به اوج خود رسیده باشد، برای بازار طلا دلگرم‌کننده خواهد بود. فدرال رزرو بدون در نظر گرفتن این موضوع به افزایش خود ادامه خواهد داد، اما اینکه ممکن است پایانی در چشم‌انداز باشد، می‌تواند برای افزایش مجدد طلا پس از کاهش شدید اخیر کافی باشد.
نرخ‌های بهره بالاتر هزینه فرصت نگهداری شمش بدون بازده را افزایش می‌دهد و دلار را تقویت می‌کند. انتظار می‌رود که داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات‌متحده که روز سه‌شنبه منتشر می‌شود، نشان دهد که قیمت‌ها در ماه اوت با سرعتی ۸.۱ درصدی در طول سال در مقایسه با ۸.۵ درصدی ماه جولای افزایش‌یافته است.
 سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا باوجود رکود احتمالی، خطر افزایش نرخ بهره خود را برای مهار تورم بی‌سابقه در منطقه یورو به دو درصد یا بیشتر می‌بینند.
تقاضای فیزیکی طلا در برخی مراکز آسیایی در هفته گذشته ثابت ماند، زیرا قیمت‌های پایین‌تر خریداران را فریب داد، اگرچه افزایش نرخ‌های داخلی خرید در هند را محدود کرد.
دارایی‌های اس‌پی‌دی‌آر گلد تراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان، ۰.۱۶ درصد کاهش یافت و از ۹۶۸.۱۵ تن در روز پنجشنبه به ۹۶۶.۶۴ تن در روز جمعه رسید.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره پس از رسیدن به بالاترین سطح بیش از دو هفته گذشته، با ۰.۳ درصد افزایش به ۱۸.۸۳ دلار در هر اونس رسید و پلاتین با ۰.۸ درصد کاهش به ۸۷۳.۶۸ دلار و پالادیوم ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۲۱۵۹ دلار و ۳۱ سنت رسید.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما