کد خبر: ۵۲۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶

ریجستری گوشی به طور کامل قطع می شود؟

نزدیک به یک هفته از قطع پیامک‌های سامانه همتا به منظور رجیستری موبایل می‌گذرد اما هنوز هیچ یک از مسئولین وزارت صمت و وزارت ارتباطات، واکنش رسمی در این باره نشان نداده‌اند.

ریجستری گوشی به طور کامل قطع می شود؟

به گزارش تجارت امروز؛ ادامه قطع پیامک‌های سامانه همتا به‌منظور رجیستری موبایل، می‌تواند به‌طورکلی دو پیامد غیرقابل‌جبران در بازار تلفن همراه به وجود بیاورد. اول آنکه اختلافات بین خریداران و فروشندگان موبایل بابت رجیستری نشدن گوشی‌ها تشدید شود و به‌تبع آن شکایات صنفی در این حوزه را افزایش دهد و دیگر آنکه قطع رجیستری در کشور  خبر خوبی برای قاچاقچیان موبایل خواهد بود تا دراین‌بین از آب گل‌آلود ماهی گرفته و گوشی‌های قاچاق، تقلبی و سرقتی را به‌جای گوشی‌های با اصالت روانه بازار کنند و جمع کثیری از مردم ناآگاه را دچار خسارت و زیان نمایند.

دود اختلافات به چشم مردم می‌رود

محمدرضا عالیان سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه بیان کرد: چندین روز است پیامک‌های رجیستری قطع‌شده است و دراین‌باره نامه‌ای از سمت انجمن واردکنندگان خطاب به وزارت صمت ارسال‌شده است.
وی بابیان اینکه دود تمام مشکلات مربوط به سامانه همتا به چشم مصرف‌کنندگان و خریداران می‌رود، گفت: اکنون مردم در یک سرگردانی به سر می‌برند و همین قضیه وضعیت کاری شرکت‌های واردکننده موبایل و فروشندگان را تحت شعاع قرار داده است.
عالیان با اشاره هنوز انجمن واردکنندگان مطلع نیست که مشکل این اختلالات پیامکی سامانه همتا از کجا نشات می‌گیرد، گفت: در این خصوص هشدار‌ها و اطلاع‌رسانی‌های لازم به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده‌شده است.

درآمد‌های گمرکی موبایل کجا مصرف می‌شود؟

سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه در ادامه گفت: پیامک‌های اطلاع‌رسانی همتا در همه اپراتور‌های موبایل با اختلال مواجه شده است و اکنون مصرف‌کنندگان در فرآیند رجیستری هیچ پیامکی دریافت نمی‌کنند.
عالیان با عنوان اینکه هنگام واردات تلفن همراه به کشور تمام هزینه‌های گمرکی از واردکننده دریافت می‌شود، گفت: این حق مردم است که دولت بخش ناچیزی از این هزینه‌ها را در راستای رفاه حال مردم درزمینهٔ فعال‌سازی رجیستری گوشی مصرف کند.

همتا هیچ بودجه مصوبی ندارد؛ وزارت صمت مسئول‌هزینه‌هاست

وی بااینکه دو سال قبل ردیف مخصوصی تحت عنوان هزینه‌های پیامکی سامانه همتا در گمرک دریافت می‌شد، گفت: سابقاً به ازای هر گوشی وارداتی رقمی در حدود ۳ هزارتویمان، بابت هزینه‌های اطلاع‌رسانی سامانه همتا دریافت می‌شد، اما به‌مرورزمان این هزینه حذف و رجیستری کاملاً رایگان شد.
عالیان بابیان اینکه اکنون سامانه همتا هیچ ردیف بودجه و درآمد مصوبی برای خود در هزینه‌های گمرکی ندارد، گفت: بعد از حذف درآمد ۳ هزارتومانی سامانه همتا در گمرک، وزارت صمت موظف بوده است که تمام هزینه‌های جانبی همتا را پرداخت کند.
وی بابیان اینکه ممکن است علت قطع پیامک‌های سامانه همتا به دلیل بدهی‌های این سامانه به اپراتور‌های تلفن همراه باشد، افزود: متأسفانه اکنون هیچ‌گونه درآمد مصوبی برای طرح رجیستری و همتا در نظر گرفته نشده است و دراین‌بین فقط وزارت صمت مسئول است که هزینه‌های همتا را پرداخت کند.

اختلافات مالی بین وزارت صمت و اپراتور‌های تلفن همراه 

مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، در روز‌های گذشته، درباره علت این قطع پیامک‌های رجیستری گوشی گفته بود: گویا اختلافات مالی بین سامانه همتا وزارت صمت و برخی اپراتور‌های تلفن همراه پیش‌آمده و همین قضیه موجب قطعی پیامک‌ها و متضرر شدن خریداران موبایل و کسبه شده است.
این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که در سال‌های اخیر درآمد‌های مناسبی از محل طرح رجیستری تلفن همراه برای دولت ایجادشده است.
اظهارات حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال گذشته حکایت از آن دارد که اجرای طرح رجیستری تا سال گذشته منجر به افزایش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی درآمد‌های دولت شده است.

انتهای مطلب

نظر شما