کد خبر: ۵۲۴۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴

ریزش بورس تا کجا ادامه دارد؟ / پیش بینی بورس امروز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

بورس تهران در حالی که اخیرا یک حمایت معتبر را به سمت پایین شکسته، فعلا حتی در پولبک به حمایت شکسته شده هم ناکام مانده است.

به گزارش تجارت امروز؛ دیروز شاخص کل در حال پولبک به حمایت شکسته شده بود، اما فروشندگان اجازه ندادند پولبک تکمیل شود و شاخص مجدداً وارد فاز نزولی شد. البته ریزش شاخص کل بورس به اندازه‌ای نبود که ترس بر بازار حکمفرما شود، اما روند معاملات هم به شکلی پیش رفت که فعلاً نمی‌توان از بورس انتظار رشد داشت.
مهم‌ترین رویداد معاملات روز گذشته بورس، سقوط ارزش معاملات تا سطح ۲۱۰۰ میلیارد تومان بود. در شرایطی که روز یکشنبه ارزش معاملات حدود ۲۵۵۰ میلیارد تومان ثبت شد، دیروز به عدد ۲۱۰۰ میلیارد تومان رسید که یک سقوط بزرگ محسوب می‌شود. این در شرایطی است که روز چهارشنبه هفته گذشته ارزش معاملات تا نزدیکی ۳۰۰۰ میلیارد تومان بالا رفته بود.

خروج نقدینگی ادامه دارد

در وضعیتی که اکثر نماد‌ها با افت مواجه هستند، طبیعی است که خریداران هم‌دست به معامله نمی‌زنند و برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر، دست نگه می‌دارند. گرچه بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار وضعیت بنیادی خوبی دارد، اما وقتی قیمت سهام رو به نزول است، خریدار هم بدش نمی‌آید که در قیمت‌های پایین‌تر خرید کند و برای این کار، تنها به صبر نیاز دارد.
دیروز خروج نقدینگی از بازار سهام تقریباً به‌اندازه خروج نقدینگی روز یکشنبه بود. به عبارتی بااینکه شاخص در دقایق زیادی مثبت بود و درافت هم چندان افت زیادی نداشت، بازهم حقیقی‌ها در حال فروش سهام خود بودند.
البته شاخص قدرت خریداران حقیقی از ۰.۸۳ به ۰.۹۰ رسید که فعال‌تر شدن خریداران حقیقی را نشان می‌دهد، اما ازآنجاکه این تغییرات چندان بزرگ و چشمگیر نیست، نمی‌توان به آن دل‌خوش کرد.

افت شاخص‌ها ادامه دارد

در این شرایط برای بازار امروز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱، هم می‌توان انتظار افت شاخص‌ها را داشت. با توجه به شیب نزولی شاخص کل در نیمه دوم زمان معاملات دیروز، طبیعی است که امروز هم شاخص‌ها با افت بازگشایی شوند. اما بازار می‌تواند در نیمه دوم متعادل‌تر از نیمه اول زمان معاملات باشد.
با توجه به اینکه محدوده حمایتی بعدی شاخص کل در عدد یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار واحد است، احتمال افت سنگین شاخص‌ها در آینده بسیار کم‌رنگ است، اما احتمال اینکه شاخص کل در میان‌مدت با نوسانات کوچک و بزرگ به این عدد برسد اصلاً بعید نیست.

 

انتهای مطلب

نظر شما