کد خبر: ۵۲۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
بحران انرژی وقتی برای اروپا جدی‌تر شد که چندی پیش شرکت گازپروم روسیه، روند ارسال گاز از طریق خط لوله نورد استریم یک را با اطلاع قبلی به دلیل تعمیرات سالانه قطع کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ جان دان، استاد کنونی دانشگاه کمبریج انگلستان است و سابقه تدریس در دانشگاه هاروارد آمریکا را نیز دارد. او استاد برجسته نظریه و اندیشه سیاسی و صاحب کتاب «انقلاب‌های مدرن» است. وی در مصاحبه‌ای در خصوص این بحران صحبت کرده است.

متعاقب بسته شدن خط انتقال گاز پروم به کشور‌های اروپایی، شاهد شکل‌گیری بحران‌های تازه‌ای در حوزه تأمین انرژی در این منطقه بوده‌ایم. برخی کشور‌های اروپایی مدعی هستند قدرت غلبه بر این ابر چالش را خواهند داشت. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا اتحادیه اروپا قدرت مدیریت بحران انرژی را خواهد داشت؟

اروپا مطمئناً زمستان بسیار سخت و نامطلوبی را درزمینهٔ انرژی خواهد داشت. مردم در سراسر اروپا ناراحت، عصبانی و به طرز ناخوشایندی سرما را تجربه خواهند کرد و زندگی آن‌ها به‌شدت سخت خواهد شد. تعداد نامشخصی فقط به دلیل هوای خیلی سرد و کمبود انرژی قربانی خواهند شد. به عبارت بهتر، من معتقدم (برخلاف آنچه سیاستمداران اروپایی می‌گویند)، اتحادیه اروپا قدرت مدیریت بحران انرژی ناشی از توقف انتقال گاز در این مجموعه را نخواهد داشت.

بازیگران اروپایی در قبال بحران انرژی و آنچه زمستان سخت نامیده می‌شود، چه رویکردی در برابر مسکو در پیش خواهند گرفت؟ آیا در این خصوص شاهد اتخاذ یک رویکرد واحد از سوی اعضای اروپایی ناتو خواهیم بود؟

میان اروپاییان بر سر این موضوع اختلاف وجود دارد. برخی کشور‌ها مانند مجارستان و صربستان حاضرند در راستای تأمین انرژی به مسکو امتیاز دهند، اما برخی دیگر از کشور‌ها هنوز خیر. این کشور‌ها روسیه را اکنون به‌عنوان یک تهدید محض می‌بینند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند بازار انرژی آینده اروپا را از دست خواهد داد. بهره‌وری انرژی روسیه نیز به دلیل محرومیت از فناوری غربی، به‌شدت کاهش می‌یابد. اثر این اتفاق، در طول زمان برای مدت قابل‌توجهی - احتمالاً به‌طور نامحدود - قابل‌مشاهده خواهد بود. درهرحال، این تقابلی است که ادامه دارد. 

بیشتر بخوانید:

عدم امضای برجام برای زمستان سرد اروپا یا توهم مسئولان؟

قیمت نفت امروز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

المان درحال تغییر زیرساخت‌های تامین گازی

با توجه به نگاه ویژه‌ای که بازیگران اروپایی نسبت به احیای توافق هسته‌ای با ایران دارند، ارزیابی شما از مذاکرات و روند احیای برجام چیست؟

آینده برجام در حال حاضر تاریک به نظر می‌رسد، اما همیشه ممکن است این اتفاق رخ دهد. من هرگز انتظار امضای توافق‌نامه را در تحلیل‌های خود نداشته‌ام، اما همچنان امیدوار خواهم بود چنین شود، زیرا معتقدم به نفع همه بازیگران بین‌المللی است که چنین توافقی احیا شود. بااین‌حال روی رفتار دولت بایدن در قبال ایران نمی‌توان حساب باز کرد. در مقابل، اکنون شاهد تقویت مؤلفه‌های دیپلماسی منطقه‌ای از سوی ایران هستیم. در کنار آن، ایران درصدد عضویت در مجموعه‌های اقتصادی دیگری است. به‌عنوان‌مثال هم روسیه و هم چین از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نفع می‌برند و بر همین اساس از عضویت دائم ایران در این دو سازمان حمایت‌کننده.

طی هفته‌های اخیر، شاهد تشدید تحرکات آمریکا در شرق آسیا و به‌خصوص تایوان هستیم. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند هدف واشنگتن از این اقدامات، مهار رشد اقتصادی پکن و ایجاد مشغله‌های راهبردی-‌منطقه‌ای برای چینی‌هاست. تحلیل شما از این موضوع چیست؟

واقعیت این است که سیاست مهار از سوی آمریکا در قبال بازیگران زیادی به کار گرفته‌شده، اما در انجام آن (بر اساس اهداف تعیین‌شده خود) موفق نبوده است. حتی آمریکا نتوانست در قبال مهار کره شمالی که نسبت به چین به‌مراتب ضعیف‌تر است، به اهداف خود دست پیدا کند. در چنین شرایطی ادعای آمریکا در خصوص مهار همه‌جانبه یا حتی مهار اقتصادی چین مضحکانه به نظر می‌رسد. حتی اگر قدرت نظامی آمریکا در دریا و هوا بیشتر از چین باشد، بازهم قدرت مهار اقتصادی چین از سوی آمریکا وجود ندارد. جنگ اقتصادی تمام‌عیار علیه چین در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ نیز دنبال شد و نتیجه آن را مشاهده کردیم. اکنون بایدن نیز همان سیاست تقابلی را با پکن در پیش‌گرفته است.  

انتهای مطلب

رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
0
0
متاسفانه مسولين مملکت ما سرنوشت کشور و مردم و همه چیز را به توهمات خودشون از نیاز دنیا به ایران گره زده اند
فردا که زمستون بشه اروپا با تدبیر و سختی از بحران زمستون میتونه رد بشه و بعد از زمستون سیاهیش برای متوهین می مونه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: