کد خبر: ۵۲۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
بر اساس اعلام بانک مرکزی از ابتدای مهر حساب هایی که بیش از ۱۰۰ تراکنش واریزی به ارزش ۳۵ میلیون تومان در ماه داشته باشند حساب های تجاری قلمداد می شوند و به سازمان امور مالیاتی معرفی می شوند .

به گزارش تجارت امروز؛ تصمیم تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری، به استناد بند "م" تبصره ۱۲ قانون بودجه سال گذشته اتخاذشده بر اساس این بند  حساب‌هایی که به شبکه شاپرک متصل نیستند درصورتی‌که مبلغ یا دفعات واریز به‌حساب هرماه بیشتر از مبلغ و تعدادی باشد که توسط شورای پول و اعتبار تائید می‌شود ازنظر این قانون حساب فروش تلقی شده و در حکم فروش صاحب حساب است و بعدازآن صاحب حساب باید مالیات پرداخت کند که بیش از ۲۵ میلیون مشمول نرخ ۱۵ درصد می‌شود یعنی اگر بیشتر از ۲۵ میلیون وارد حساب شود ۱۵ درصد آن را باید به‌عنوان مالیات پرداخت کند. ۲ روز قبل قائم‌مقام بانک مرکزی قاعده گذاری حساب‌ها را ۱۰۰ تراکنش در ماه به ارزش ۳۵ میلیون تومان اعلام کرد. بعد از اعتراض‌های فراوان در فضای مجازی بانک مرکزی توضیح داده است که شرط تراکنش واریز به‌حساب است و ارزش هم باید بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد، اما این توضیح افاقه نکرد و اعتراض‌ها ادامه‌دار شد و بیشتر اعتراض‌های افراد هم بر قاعده گذاری بوده است. آن‌طور که شنیده می‌شود شورای پول و اعتبار این قاعده را در اسفند ۱۴۰۰ در قالب یک مصوبه‌ی محرمانه تصویب کرده بود و قرار بر این بود بر همین مبنا هم بانک‌ها اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهد، اما سخنران قایم مقام این قاعده را افشا کد و موجب شد تیم اطلاع‌رسانی دولت مشغول توضیح دادن شود. بسیاری از صاحبان مشاغل مانند پزشکان برای کتمان درامد و فرار مالیاتی اقدام به استفاده از حساب‌های شخصی کردند، به این معنا که به‌جای استفاده از کارت‌خوان از فرایند کارت به کارت یا روش‌های دیگری استفاده کردند و از پرداخت مالیات فرار کردند.

بیشتر بخوانید:

شروط داشتن حساب تجاری یا حساب فروش چیست؟

گشایش ۸ پرونده فساد توسط مردم

وام مسکن جدید به کدام دهک ها تعلق می گیرد؟

بررسی‌ها نشان داده است که در قالب اجرای این قاعده بین ۲۰۰ تاغ ۳۰۰ هزار فقره حساب بانکی به‌عنوان حساب تجاری شناسایی شود در صورت شناسایی حساب‌ها به پرونده مالیاتی الصاق شده و مالیات آن دریافت شود. احتمال می‌رود در آینده قواعد و شرایط حساب‌های تجاری تغییر کند و دولت برای مثال تا سقف ۳۵ میلیون تومان که در حال حاضر انتخاب کرده را کاهش دهد تا تعداد بیشتری از مالیاتی را شناسایی کند.
طبق برآورد بانک مرکزی کمتر از ۲ درصد حساب‌های غیرتجاری ممکن است مشمول بررسی، به‌عنوان حساب تجاری باشند.
داوود سوری اقتصاددان در توئیتی پیش‌بینی کرده است از این به بعد به‌جای کارت به کارت شامل تبادل پول نقد خواهیم بود.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: